Media: Szczyt Ukraina – NATO zakończył się porażką Kijowa

14-07-17 admin 0 comment

Dziewiętnasty szczyt Ukraina – UE, który miał miejsce w Kijowie 12-13 lipca, nie zaowocował przyjęciem wspólnej deklaracji końcowej lub chociażby wspólnego oświadczenia. Stało się to po raz drugi w historii relacji  między Ukrainą a Brukselą. Zdaniem opiniotwórczego portalu Europejska Prawda, „zgodnie z zasadami europejskiej dyplomacji, brak wspólnego oświadczenia jest wyrazem głębokiego kryzysu w stosunkach”. Portal przypomina, że nawet w kryzysowych dla ukraińsko-unijnych relacji, latach 2004 i 2011 wspólne dokumenty udawało się wynegocjować.

Tym razem Kijów nalegał, żeby we wspólnym oświadczeniu znalazło się odniesienie do preambuły do ​​Umowy Stowarzyszeniowej, mówiące, że „Unia Europejska uznaje europejskie aspiracje Ukrainy i wita jej europejski wybór, w tym jej zobowiązania do budowania stabilnej demokracji i gospodarki rynkowej”.

UE opowiedziała się zdecydowanie przeciwko takiej treści wspólnego oświadczenia, a końcowe negocjacje z tylko pogorszyły sytuację, gdyż  Holandia zażądała, aby dodać do tekstu zapis o „nowych ograniczeniach europejskich aspiracji Ukrainy”. Kraj ten poparło kliku innych państw członkowskich, i ostatecznie  negocjacje zakończyły się fiaskiem. W końcu „Rada UE na szczeblu ambasadorów zdecydowała, że ​​projekt przygotowany na szczyt, powinien trafić do kosza” – czytamy w artykule Europejskiej Prawdy.

Dodajmy, że w XIX szczycie Ukraina – UE wzięli udział prezydent Petro Poroszenko, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Źródło: Europejska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium