Obchody stulecia odzyskania przez Gruzję niepodległości

21-05-18 Promocja 0 comment

W dniu 20 maja 2018 w Warszawie odbyły się obchody uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Gruzję. Uroczystość zorganizowana została przez Studium Europy Wschodniej, pod honorowym patronatem Ambasady Gruzji z Polsce.

Uroczystość rozpoczęła się o 8:30, kiedy poczet sztandarowy SEW przemaszerował przez Plac Piłsudskiego, składając hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie kwiaty przy Grobie złożyli dyr Jan Malicki, dr David Kolbaia i ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili. W dalszej kolejności uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który był osobiście zaangażowany w sprawy gruzińskie. Obchodom towarzyszyły okolicznościowe przemówienia wygłoszone przez dyr. Jana Malickiego i ambasadora Ilię Darchiashvili.

Druga część obchodów niepodległości Gruzji odbyła się przy Muzeum Powstania Warszawskiego, na terenie którego znajduje się obelisk upamiętniający 108 gruzińskich oficerów kontraktowych w Wojsku Polskim. Biorący udział w uroczystości złożyli u stóp pomnika symboliczne 108 czerwonych tulipanów, a dyr Jan Malicki odczytał nazwiska Gruzinów, którzy służyli w Wojsku Polskim.

Trzecia część uroczystości miała miejsce w Kaplicy Św. Męczennika Archimandryty Grzegorza Peradze. W intencji Gruzji odprawiona została Święta Liturgia celebrowana przez ks. Henryka Paprockiego. Po Liturgii odbyła się krótka akademia, podczas której dyr Jan Malicki odczytał Akt Niepodległości Gruzji a amb. Ilia Darchiashvili, ks. Henryk Paprocki, prof. Wojciech Materski, dr David Kolbaia, Konstanty Ciciszwili i Ivane Kopadze wygłosili krótkie referaty poświęcone Gruzji. Ambasador Darchiashvili w swoim przemówieniu skupił się nie tylko na historii, ale też na teraźniejszości i wyzwaniach, jakie stoją przed Gruzją, ks. Paprocki opowiadał o znaczeniu Aktu Niepodległości Gruzji, prof. Materski przedstawił jakie międzynarodowe reakcje wywołało ogłoszenie przez Gruzję niepodległości. Przemówienie prowadzącego akademię dr. Kolbai dotyczyło historii i bohaterów gruzińskich bohaterów narodowych, reżyser Konstanty Ciciszwili w bardzo emocjonalnym wystąpieniu apelował o uczczenie zapomnianych przez historię osób, które oddały życie za niepodległość Gruzji a Ivane Kopadze mówił o niezwykle ważnej roli edukacji. Uroczystość zakończył poczęstunek w stylu gruzińskim zorganizowany przez Ambasadę Gruzji z Polsce.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=phHrCAT_A6c[/embedyt]

Poniżej prezentujemy zdjęcia z uroczystości.