Akademia ku czci śp. prof. Tadeusza Świętochowskiego

16-05-17 Promocja 0 comment

Tadeusz Swietochowski_MG

W poniedziałek, 15 maja 2017 r., w Sali Balowej Pałacu Potockich, odbyła się Akademia ku czci Profesora Tadeusza Świętochowskiego. Akademia odbyła się w ramach XV Sesji Kaukazologicznej Studentów, Absolwentów, Wykładowców Specjalizacji Kaukaskiej Studium Europy Wschodniej UW.

Podczas Akademii wspominaliśmy Profesora i jego dorobek naukowy. Występujący podkreślali jego wybitne prace, znajomość języków i kultury Bliskiego Wschodu, niezwykle skrupulatne podejście badawcze do problemów naukowych, ale również empatię, ciepło i skromność. Ambasador Azerbejdżanu w Polsce – JE Hasan Hasanov, podkreślał zasługi Profesora w popularyzowaniu wiedzy o historii Azerbejdżanu. Dr David Kolbaia zwrócił uwagę na fakt, iż podczas, gdy większość polskich badaczy „dociera” na Kaukaz poprzez Rosję, rosyjski język i kulturę, prof. Świętochowski odkrył ten region poprzez kulturę Bliskiego Wschodu  i język turecki, którym biegle się posługiwał. Amb. Wiktor Ross i Tomasz Knothe wspominali o niebywale skrupulatnym i twardym podejściu metodologicznym Profesora. W swoich badaniach i pracach opierał się wyłącznie na źródłach. Dr Ludwika Włodek podkreślała o niebywałej wiedzy uczonego, który doskonale władał językiem perskim, tureckim i arabskim. Byli studenci i doktoranci prof. Świętochowskiego – dr Shahla Kazimova, dr Hijran Aliyeva, dr hab. Agnieszka Legucka i dr Konrad Zasztowt – wspominali przede wszystkim pomoc, jakiej udzielał im na początku ich drogi naukowej prof. Świętochowski. Opowiadali o tym jak ciepłym i życzliwym był nauczycielem i człowiekiem.

W trakcie Akademii miało również miejsce uroczyste nadanie imienia Profesora Tadeusza Świętochowskiego Sesji Kaukazologicznej Studentów, Absolwentów i Wykładowców Specjalizacji Kaukaskiej Studium Europy Wschodniej UW, które odczytał kierownik Specjalizacji Kaukaskiej, dr David Kolbaia. Uroczystość nadania imienia Profesora Tadeusza Świętochowskiego (1932-2017) jest wyrazem hołdu pamięci wybitnej postaci w dziedzinie kaukazologii. Stała się ona również przykładem dla innych środowisk i świata naukowego, w którym żył i pracował.

t. świętochowski

Profesor Tadeusz Świętochowski był jednym z najwybitniejszych  badaczy współczesnego Azerbejdżanu i historii Bliskiego Wschodu, autor wielu książek i monografii. Profesor Emeritus Uniwersytetu Columbia i Uniwersytetu Monmouth. Dr h.c. Uniwersytetu Chazarskiego i Uniwersytetu Bakijskiego. W Studium Europy Wschodniej udzielał wykładów jako Permanent Visiting Professor oraz Senior Specialist w ramach programu Fulbrighta.

Urodzony we Francji. Syn przedwojennego dyplomaty RP Stanisława Świętochowskiego, uwięzionego po 17 września, zamordowanego prawdopodobnie w więzieniu na Butyrkach w Moskwie.

Ostatnie lata życia spędzał pomiędzy Nowym Jorkiem i Warszawą gdzie po latach emigracji stworzył swój drugi dom. Zaledwie w zeszłym roku udało mu się odzyskać polskie obywatelstwo, odebrane mu w czasach komunistycznych. Był niestrudzonym badaczem spraw Kaukazu, zawsze otwartym na dialog i gotowym do pomocy swoim studentom.

Zmarł 15 lutego 2017 r. w Nowym Jorku. 27 lutego został pochowany w Fort Washington w Pensylwanii obok swojej ukochanej żony Mimi.

tadeusz świętochowski

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z Akademii