Prezydent RP uroczyście otworzył Aleję Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tbilisi

31-05-17 Promocja 0 comment

Prezydent Andrzej Duda w dniach 29-31 maja przebywał z wizytą dyplomatyczną w Gruzji. Powodem wizyty była 25. rocznica ustanowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych po odzyskaniu przez Gruzję niepodległości. Podczas wizyty Prezydent rozmawiał z gruzińskimi przywódcami o zbliżeniu Gruzji z UE i NATO. Prezydenci obu krajów podpisali deklarację o pogłębieniu współpracy. Wśród członków polskiej delegacji znajdował się również Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką podczas ceremonii otwarcia Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tbilisi Foto: PAP/Paweł Supernak

 

Uroczyste odsłonięcie tablicy Alei im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - Prezydent Andrzej Duda i Przewodniczący Rady Miasta Tbilisi Giorgi Alibegaszwili, fot. Agnieszka Góralska
Uroczyste odsłonięcie tablicy Alei im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – Prezydent Andrzej Duda i Przewodniczący Rady Miasta Tbilisi Giorgi Alibegaszwili, fot. Agnieszka Góralska

Ostatniego dnia pobytu w Gruzji, 31 maja br., Prezydent wziął udział w uroczystości otwarcia w Tbilisi Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wraz z nadaniem nazwy alei, odsłonięto również pamiątkową tablicę podkreślającą głęboką, stuletnią przyjaźń między Gruzją i Polską. Na tablicy znalazł się cytat  świętego Grzegorza Peradze – profesora Uniwersytetu Warszawskiego, który zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz i którego imię nosi organizowana regularnie od 2002 r. przez SEW UW Międzynarodowa Sesja Kaukazologiczna. Uczczenie Marszałka Piłsudskiego ma związek z przypadającą w tym roku 150. rocznicą jego urodzin i upamiętnić ma ideę Międzymorza, propagowaną przez Marszałka.

„Józef Piłsudski znał dobrze i kochał nasz kraj, osnuty pięknymi legendami i walkami o wolność i niepodległość naszego ukochanego Kaukazu. On, który sam stał się przez swe bohaterskie wysiłki przedmiotem legendy, wywalczył swą niezłomną wolą i geniuszem wolność i z poszarpanej przez zabory Polski stworzył wielkie i potężne mocarstwo. Powinniśmy kontynuować Jego idee wspólnie z Polakami dla dobra i wielkości naszej wspólnej Ojczyzny. Św. Grzegorz Peradze, 1935 rok” – głosi napis na tablicy.

Przewodniczący i Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Tbilisi, dyr. Jan Malicki i członkowie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków przy tabliczce Alei im. Józefa Piłsudskiego w Tbilisi
Przewodniczący i Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Tbilisi, dyr. Jan Malicki i członkowie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków przy tabliczce Alei im. Józefa Piłsudskiego w Tbilisi, fot. Agnieszka Góralska

 

fot. Agnieszka Góralska
fot. Agnieszka Góralska

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego było inicjatorem nadania jednej z tbiliskich ulic imienia Józefa Piłsudskiego.To właśnie z naszej inicjatywy, przy wsparciu Ambasady RP w Gruzji, udało się doprowadzić do skutku historyczne doprawdy wydarzenie, jakim było podpisanie, w dniu 14 września 2015 r., przez Radę Miasta Tbilisi dokumentu potwierdzającego zamiar nadania jednej z nowych stołecznych ulic imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, z okazji  80-tej rocznicy Jego śmierci oraz w podzięce za Jego zasługi dla Gruzinów, zwłaszcza przyjęcie gruzińskich oficerów kontraktowych do Wojska II RP. (relacja z uroczystości TUTAJ)

Rezolucja Rady Miasta Tbilisi w sprawie ulicy imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, z dnia 14 września 2015 r.
Rezolucja Rady Miasta Tbilisi w sprawie ulicy imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, z dnia 14 września 2015 r.

Tekst powyższej Rezolucji: „Polski polityk i działacz państwowy Marszałek Józef Piłsudski miał ogromny wkład w pogłębianie wielowiekowej przyjaźni gruzińsko-polskiej. Naród gruziński bardzo docenia stosunek Narodu polskiego i jego przywódcy, Marszałka Józefa Piłsudskiego, do gruzińskich działaczy politycznych i wojskowych przebywających na emigracji. Doceniamy ogromną rolę Marszałka Piłsudskiego we wspieraniu idei niepodległości Gruzji w latach 20. i 30. XX wieku. Ze względu na fakt, iż w 2015 roku przypada 80. rocznica śmierci Marszałka, my, niżej podpisani, członkowie Rady Miasta Tbilisi, wyrażamy naszą gotowość do nadania jednej z ulic znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Tbilisi imienia MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO”.

Prezydent Andrzej Duda, wraz z Prezydentem Gruzji, Giorgim Margwelaszwilim objęli również patronatem honorowym Polsko-Gruzińską Komisję Historyków, którzy zajmować się mają współpracą i relacjami polsko-gruzińskimi z lat 1917-1921. Na projekt składa się seria konferencji naukowych, wystaw i publikacji dotyczących współpracy polsko-gruzińskiej.

Cieszę się, że powstał projekt naukowy, który pozwoli na wyciągnięcie pożytecznych wniosków z łączących nas historycznych doświadczeń. Z wielką satysfakcją objąłem nad nim honorowy patronat – mówił prezydent Duda, który we wtorek w Tbilisi spotkał się z przedstawicielami środowiska naukowego.

Dyrektor Jan Malicki, w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że okazją do ustanowienia komisji są zbliżające się rocznice stulecia odzyskania niepodległości Polski i Gruzji. Jak mówił, w skład komisji wchodzi siedmiu historyków polskich i siedmiu gruzińskich.

Komisja ma ambitny plan, aby do 2021 roku opracować kanon naszej wiedzy na temat przełomowego okresu sprzed stu lat, od 1917 roku, kiedy zaczęły się pierwsze próby dążenia do niepodległości, po 1921 rok, kiedy Gruzja utraciła niepodległość, a Polska postanowiła dać schronienie uchodźcom – mówił dyr. Malicki.

Komisja w dniach 29 maja 2 czerwca odbywała w Tbilisi swoje II posiedzenie. I Posiedzenie Komisji odbywało się a dniach 27-31 marca w Warszawie (relacja TUTAJ). Wkrótce zamieścimy relację z II Posiedzenia Komisji w Tbilisi.

Podczas uroczystości w Bibliotece Narodowej Parlamentu Gruzji, która odbyła się we wtorek, 30 maja, Prezydent Duda przekazał dla zbiorów Biblioteki polskie tłumaczenie „Kanonu Pokutnego Króla Dawida”. To dzieło średniowiecznej literatury gruzińskiej ma zapoczątkować polską bibliotekę w Tbilisi w ramach Biblioteki Narodowej Gruzji. Tłumaczenia na język polski dr Dawid Kolbaia, kierownik Seminarium kaukaskiego SEW UW, sekretarz Międzynarodowej Sesji Kaukazologicznej im. św. Grzegorza Peradze i przewodniczącego Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków.

Strona tytułowa "Kanon pokutny św. Davida IV" w tłum. D. Kolbai
Strona tytułowa „Kanon pokutny św. Davida IV” w tłum. D. Kolbai

Kanon pokutny św. króla Dawida IV გალობანი სინანულისანი

…”Kiedy nastanie czas
gwałtownych, wzburzonych żywiołów,
kiedy przeminie pora
królewskiego panowania,
kiedy zgaśnie królów majestat,
przeżyją się radości
i pochylą głowę kwiaty,
inny podejmie berło,
za innym podąży wojsko,
wtedy zmiłuj się nade mną,
o, Sędzio mój!

Kiedy w dniu Sądu Ostatecznego
księga się otworzy, i ja, zginając kolano,
stanę przed Tobą dla osądzenia, a Ty, Władco,
będziesz stanowić Sąd swój najwyższy,
kiedy powstanie gniew aniołów Twoich
i sprawiedliwi rozkoszować się będą,
a grzesznicy – w ogień zostaną strąceni,
wtedy zmiłuj się nade mną, o, Jezu mój!”