Antyrosyjskie nastroje na Zachodzie spowodowały szkody – przekonuje Wiktor Orbán

11-02-17 Promocja 0 comment

Węgry_-_flagaWęgierski premier Wiktor Orbán ponownie skrytykował antyrosyjskie sankcje: „Antyrosyjskie nastroje na Zachodzie odbiły się  negatywnie także na węgierskiej gospodarce, w wyniku sankcji odnieśliśmy straty  w wysokości kilku miliardów”, oświadczył W. Orbán podczas konferencji prasowej, która miala miejsce 2 lutego b.r. przy okazji wizyty rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na Węgrzech.

W.Orbán wierzy, że relacje pomiędzy UE i Rosją stopniowo ulegną poprawie: „Dobre stosunki pomiędzy UE i Federacją Rosyjską są podstawowym warunkiem pokoju europejskiego. Węgry mogą odnosić sukcesy tylko, gdy będą miały dobre relacje ze światowymi mocarstwami”, dodał premier Węgier.

Przedstawiciele Federacji Rosyjskiej oraz Węgier uzgodnili kontynuację inwestycji  w węgierską elektrownię atomową Paks: „W roku bieżącym będą przebiegały prace przygotowawcze a za rok powinna rozpocząć się  budowa”, podkreślał W. Orban.

Rosyjski prezydent z kolei ustosunkował się do eskalacji konfliktu na Ukrainie. W jego przekonaniu stoi za tym strona  ukraińska: „W zeszłym tygodniu Ukraińcy zdobyli jedną pozycję, kontynuowali atak na głębokość mniej więcej dwustu metrów, jednakże w końcu zostali odparci”, relacjonował rosyjski gość.

Putin dopatruje się przyczyny eskalacji w tym, że Kijów potrzebuje pieniędzy, więc chce w opinii świata uchodzić za ofiarę agresji. „Ukraińscy oligarchowie wspierali podczas wyborów prezydenckich w USA jednego z kandydatów, który nie wygrał. Obecnie muszą zwrócić na siebie uwagę nowego amerykańskiego kierownictwa”, stwierdził Putin. Rosyjski prezydent uważa, że  odnowienie konfliktu ma także przyczyny wewnętrzne. Władza w Kijowie jest w jego przekonaniu coraz słabsza: „Społeczna i gospodarcza polityka okazały się nieskuteczne, opozycja rośnie w siłę i należy odwrócić uwagę społeczeństwa od tych kłopotów, a poza tym ukraińskie władze  nie są  w stanie dotrzymywać porozumień mińskich i szukają sposobów na ich zerwanie”, dodał W. Putin.

Wizyta W. Putina z 2. lutego br. wpisuje się w politykę zacieśniania stosunków węgiersko – rosyjskich.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium