Austriackich polityków poróżniła V4. Rozmawiano także o czexicie

10-02-18 Promocja 0 comment

Trzech austriackich polityków nie doszło do porozumienia podczas panelowej dyskusji dotyczącej postępowania wobec krajów Grupy Wyszehradzkiej. Padły propozycje ostrzejszego traktowania i sankcji wobec Czech, Słowacji, Polski i Węgier, ale także apele o cierpliwość w stosunku do „obozu Orbana”, napisała agencja APA.

„Gdy nie będziemy mieli skutecznego  mechanizmu nakładania sankcji, UE straci w oczach obywateli wiarygodność”, oświadczył europoseł i dawny wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Othmar Karas z Partii Ludowej  (ÖVP) kanclerza Sebastiana Kurza dodając, że   obecnie Trybunał UE musi „biernie przyglądać się podkopywaniu państwa prawa” w niektórych krajach grupy  wyszehradzkiej. Pogląd ten podziela dawny socjaldemokratyczny minister transportu Jörg Leichtfried. W jego przekonaniu postęp jest możliwy jedynie w przypadku odstąpienia od zasady  jednomyślności podejmowania decyzji przez  kraje członkowskie .

Ale właśnie przeciwko temu ostro protestują ostro państwa V4. Na szczycie V4 w Budapeszcie, który miał miejsce na końcu stycznia, premierzy Czech, Polski, Słowacji i Węgier uzgodnili, że nie zgodzą się na to, by UE podejmowała decyzje na innej zasadzie niż jednomyślność wszystkich członków. Czeski premier Andrej Babiš powiedział wówczas, iż sytuacja, kiedy – tak jak to miało miejsce w roku 2015 w sprawie wprowadzenia kwot imigracyjnych – jeden kraj mógłby  być przegłosowany, jest nie do przyjęcia.

Austriacki były minister transportu Leichtfried oświadczył w tym kontekście, że niedawno zainteresował go wywiad z niemieckim politykiem Danielem Cohnem-Benditem, zdaniem którego Unię Europejska  można uzdrowić nie tylko dzięki brexitowi, ale także dzięki opuszczeniu jej  przez te państwa Europy Wschodniej, które odmawiają współpracy.  Zareagował na to rzecznik austriackiej partii ÖVP do spraw europejskich Reinhold Lopatka przekonując, że kraje V4 wprawdzie sprawiają kłopoty, jednakże ich odejście nie jest rozwiązaniem i należy robić wszystko, by „czy to Węgrzy, Polacy czy ktokolwiek inny znaleźli drogę powrotną”.

Źródło: Novinky.cz

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium