Białoruś nie uznaje paszportów samozwańczych republik D/ŁRL, ale może wpuścić ich obywateli

22-02-17 Promocja 0 comment

bialorusDecyzję o wpuszczeniu na Białoruś osób posiadających dokumenty nieuznanych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych będą podejmowane „indywidualnie, w zależności od  ich sytuacji życiowej” – oświadczyło białoruskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w odpowiedzi na pytanie BBC.

Republiki na wschodzie Ukrainy to „nieuznawane jednostki terytorialne, w związku z czym dokumenty wydane przez  ich władze  także nie są na terytorium Republiki Białoruś uznawane” – stwierdził  szef departamentu informacji MSW Kanstancin Szałkewicz.

Jednocześnie, jak zauważył Szalkiewicz, większość ludzi z Donbasu, przyjeżdżających na Białoruś, obowiązują przepisy „w sprawie pobytu obywateli Ukrainy w Republice Białorusi”.

Specjalny dekret prezydenta Łukaszenki  zwalnia imigrantów z  objętych wojną terenów Ukrainy z dostarczania niektórych dokumentów, koniecznych przy posyłaniu dzieci do szkoły czy otrzymywaniu świadczeń, o ile  dokumenty te  „nie mogą być dostarczone z przyczyn obiektywnych”.

Tak więc, konkluduje Szałkewicz, przy wjeździe na Białoruś osób z dokumentami DNR i LNR najpierw odbędzie się  ich identyfikacja a następnie, „w zależności od sytuacji życiowej”, zostanie podjęta indywidualna decyzja o wpuszczeniu lub nie na teren Białorusi.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan