Budapeszt idzie na ustępstwa wobec Ukrainy. Pod naciskiem USA?

23-06-18 Promocja 0 comment

Węgry oficjalnie wycofały swoje weto wobec udziału Ukrainy w lipcowym  NATO , ale nadal blokują posiedzenie Rady  Ukraina-NATO. Poinformował o tym 22 czerwca minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, po zakończeniu pierwszej rundy konsultacji z udziałem szefów MSZ i Ministerstwa Edukacji Ukrainy oraz ich węgierskich odpowiedników.

Minister Szijjártó  potwierdził jednocześnie, że Budapeszt obniżył poziom wymogów wobec Kijowa w sprawie ukraińskiej ustawy o edukacji – teraz nie chodzi o zniesienie normy językowej, ale o wdrożenie dwóch punktów decyzji Komisji Weneckiej.

„Decyzja rządu węgierskiego jest jednoznaczna: dopóki zalecenia Komisji Weneckiej nie zostaną wdrożone, nie możemy poprzeć zbliżenia Ukrainy z NATO” – powiedział szef MSZ Węgier.

Péter Szijjártó  przyznał, że decyzja dot. udziału Petra Poroszenki w szczycie przywódców państw członkowskich NATO została podjęta w porozumieniu ze stroną amerykańską.

Źródła „Europejskiej Prawdy” w kręgach dyplomatycznych potwierdziły, że  ukraiński prezydent już otrzymał zaproszenie na lipcowy szczyt , w którym oprócz szefów państw i rządów krajów członkowskich NATO, wezmą udział także przywódcy Ukrainy i Gruzji.

Przypomnijmy, że Węgry od końca ubiegłego roku blokują zwołanie posiedzenia Rady Ukraina-NATO z powodu nowej ukraińskiej ustawy oświatowej, zgodnie z którą ukraiński ma się stać głównym językiem wykładowym, także w szkołach mniejszości narodowych.

Komisja Wenecka przedstawiła stronie ukraińskiej konkretne zalecenia dotyczące min  doprecyzowania regulacji odnośnie nauczania w języku mniejszości oraz , rozpoczęcia nowego dialogu z przedstawicielami mniejszości narodowych, a także zapewnienia, że zmiany nie wpłyną negatywnie na zachowanie dziedzictwa kulturowego Jednocześnie Komisja Wenecka stwierdziła, że nowa ustawa nie przeszkadza w realizacji praw mniejszości węgierskiej i innych mniejszości państw członkowskich UE. Podkreśliła również, że  wzmacnianie pozycji języka państwowego, a także posługiwanie się nim jako językiem obowiązkowym jest nie tylko zgodne z prawem, ale nawet  powinno być celem państwa.

Źródło: Europejska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium