Czesi i Słowacy chcą zorganizować szczyt w sprawie „artykułów żywnościowych podwójnych standardów”

12-09-17 admin 0 comment

Przedstawiciele rządów Czech i Słowacji na spotkaniu w czeskiej Lednicy podjęli decyzję o wzajemnym wspieraniu starań mających na celu przejęcie siedzib unijnych agend po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Obie strony  zgodziły się także co do zwołania szczytu w sprawie podwójnych standardów artykułów spożywczych.

Podczas gdy Czesi chętnie przejęliby siedzibę Europejskiego Organu Nadzoru Bankowego (EBA), Słowacy zainteresowani są Europejską Agencją Leków (EMA). Obydwa kraje obiecały wzajemnie się wspierać w pierwszej turze głosowania. 23 miasta wyraziły zainteresowanie ulokowaniem w nich rzeczonych siedzib.

Premierzy Bohuslav Sobotka i Robert Fico zgodzili się także co do konieczności  zorganizowania szczytu poświęconego podwójnym standardom artykułów spożywczych. Miałoby do niego dojść miejsce w październiku w Bratysławie.

„To ważna sprawa”, powiedział Robert Fico, którego zdaniem jest niedopuszczalne, by pod tą samą nazwą sprzedawano zupełnie inne produkty w Niemczech, a inne na Słowacji czy w Czechach: „Ktoś z nas robi ludzi gorszej kategorii” – dodał premier.

Według Bohuslava .Sobotki Czechy i Słowacja powinny włożyć wiele wysiłku, by doprowadzić do zmian w europejskich zasadach ochrony konsumentów. – Zaczynam być optymistą – powiedział czeski premier, któremu zależy na ujednoliceniu zasad na całym europejskim rynku.

Oba rządy rozpoczęły także rozmowy w sprawie przygotowań do obchodów 100 rocznicy powstania Czechosłowacji w 1918 roku.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium