Czesi wywołali burdę podczas ćwiczeń na Litwie – to nie fake news

20-02-17 admin 0 comment

czechyPiątka żołnierzy w stanie nietrzeźwym brała udział w incydencie na Litwie, gdzie ich jednostka odbywa akurat trzymiesięczne ćwiczenia. Domagali się wpuszczenia do klubu nocnego Portas w porcie Kłajpeda. Wedle doniesień litewskiej policji oraz kilku litewsko i rosyjskojęzycznych mediów  interweniowała policja. Rosyjskojęzyczne media dodają też, że policja musiała użyć siły wobec czeskich żołnierzy, wykorzystując  między innymi elektryczne paralizatory, czego nie potwierdzają jednak media litewskie. W tych ostatnich są natomiast wzmianki o tym, że Czesi stawiali opór funkcjonariuszom policji i nie zgodzili się na test na zawartość alkoholu we krwi.

Informację o incydencie potwierdza rzecznik Sztabu Generalnego Armii Republiki Czeskiej pułkownik Jan Šulc. Wedle jego wypowiedzi litewska policja przewiozła pięciu czeskich żołnierzy na posterunek, po czym  wypuściła ich  z powrotem do  jednostki. Żołnierze byli rzekomo ubrani po cywilnemu i nie znajdowali się  na służbie. Czeski sztab generalny czeka na oficjalną wiadomość ze strony litewskiej: „Nie mamy informacji, które potwierdzałyby, że doszło do fizycznego ataku na policję”, przekonuje J.Šulc.

W czasie, kiedy pojawiły się fałszywe oskarżenia o gwałt wobec stacjonujących na Litwie niemieckich żołnierzy, wiadomość o incydencie z czeskimi żołnierzami staje się wodą na młyn dla rosyjskiej propagandy. Moskwa chce bowiem skompromitować przebywających w krajach bałtyckich natowskich sojuszników, których jednostki mają zapobiec ewentualnemu rosyjskiemu atakowi lub prowokacji .

Niedawno na Litwę przyjechała 120-osobowa czeska jednostka  by wziąć udział w ćwiczeniach NATO Training Bridge 2017. Czescy żołnierze są bezpośrednio zaangażowani w tworzenie natowskich batalionów w krajach bałtyckich. Ćwiczenia zakończą się 20 marca br. Tydzień temu czescy wojskowi wraz ze swoimi kolegami ćwiczyli ostre strzelanie, a pod koniec tygodnia mają się przenieść z Kłajpedy, na leżący na wschodzie Litwy  poligon Pabrade.

Czesi chcą wesprzeć Litwinów. Czeskie MON proponuje wzmocnienie sił NATO na Litwie – w przyszłym roku chce tam wysłać czeskich żołnierzy do służby pod niemieckim dowództwem. W poszczególnych krajach bałtyckich dowodzą Brytyjczycy (Estonia), Kanadyjczycy (Łotwa) i Niemcy (Litwa).

Tak zwane wysunięte jednostki sojuszu w liczbie niespełna 4 tys. żołnierzy będą operowały na Litwie, w Estonii, na Łotwie oraz w Polsce. Wszystkie te kraje same prosiły o przysłanie natowskich wojsk, których obecność ma być demonstracją sojuszniczej solidarności.

 

Źródło: Ihned

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium