Czeski prezydent ponownie jedzie odwiedzić swojego chińskiego kolegę

11-04-17 admin 0 comment

Jinping_ZemanPodczas tegorocznej wizyty w Chinach prezydent Czech Miloš Zeman ponownie spotka się z prezydentem tego kraju Xi Jin Pingiem, po czym weźmie udział w konferencji na temat budowy nowoczesnego Jedwabnego Szlaku, która zgromadzi przywódców z około  trzydziestu państw.

M. Zeman spędzi w Chinach dziewięć dni, ale z tego dwa i pół dnia trwać będzie  sama podróż.

Wiadomo już, że prezydentowi towarzyszyć będzie najbogatszy Czech, biznesmen i właściciel grupy PPF Petr Koller, który już był obecny na spotkaniu  Zemana z chińskim prezydentem w roku 2014.

Wielka reprezentacja biznesowa ma także towarzyszyć  czerwcowej podróży czeskiego prezydenta do Wietnamu,  oraz jego   wizycie w kazachskiej Astanie, gdzie M.Zeman będzie uczestniczył w otwarciu Expo 2017.

Z kolei z  prezydentem USA Donaldem Trumpem M.Zeman  powinien spotkać się za oceanem  w końcu kwietnia. Na razie nie wiadomo jaką formę miałoby mieć to spotkanie.  Najprawdopodobniej przypominającą niedawną wizytę w Waszyngtonie kanclerz Niemiec Angeli Merkel – najpierw  była rozmowa tête-à-tête a dopiero potem do przywódców  dołączyli  członkowie delegacji.

Co prawda, w ostatnich tygodniach w mediach pojawiły się   wątpliwości, czy do amerykańskiej podróży Zemana w ogóle dojdzie.

Źródło: Novinky.cz

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium