Czy latynizacja Kazachstanu doprowadzi do końca „rosyjskości”?

22-04-17 Promocja 0 comment

Fot. Andrei Sdobnikov, http://bit.ly/28R0S8y
Fot. Andrei Sdobnikov, http://bit.ly/28R0S8y

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew wydał rozporządzenie o wprowadzeniu  nowego „łacińskiego” alfabetu dla języka kazachskiego. Zdaniem niektórych ekspertów ta „rewolucja lingwistyczna” doprowadzi do drastycznej zmiany w stosunkach Kazachstanu i Rosji.

Według przedstawicieli ambasady Kazachstanu w Moskwie  jest to tylko część wielkiego programu modernizacji państwa oraz społeczeństwa kazachskiego, absolutnie pozbawiona jakiegokolwiek kontekstu politycznego.

Część ekspertów uważa jednak, że Nazarbajew próbuje w ten sposób „wykupić bilet” do cywilizacji zachodu oraz Turcji (gdzie studiuje wiele studentów z Kazachstanu).

Niektórzy uważają, że Nazarbajew postanowił definitywnie skończyć z sowiecką przeszłością i chce  zmienić mentalność młodych Kazachów. Deputowana Zugura Rachmatullina przestrzega, że należy obliczyć  ewentualne koszty tego kroku, gdyż „w poszukiwaniu kazachskiej tożsamości narodowej, można utracić więź z rosyjskojęzyczną przestrzenią informatyczną oraz rosyjską kulturą, która była podstawą  wychowania o niejednego  pokolenia Kazachów i w oparciu o którą  powstało wiele utworów literackich”.

Wszyscy zgadzają się  co do jednego, że jest to projekt bardzo drogi i że podczas jego wdrażania może dojść do korupcji.

Przypomnijmy, że wcześniej  alfabet łaciński przyjęły dwa państwa : Uzbekistan i Azerbejdżan. Podobna propozycja  padła już także  w parlamencie Kirgistanu.

Źródło: kolokolrussia.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium