Delegacja SEW z wizytą w Gruzji

21-09-17 Promocja 0 comment

W dniach 8-10 września 2017, delegacja SEW w składzie dyr Jan Malicki, dr David Kolbaia, mgr Aleksandra Gryźlak brała udział w uroczystościach zorganizowanych w Gruzji z okazji otwarcia Domu-Muzeum św Grzegorza Peradze.

9 września 2017

Dyr Jan Malicki i dr David Kolbaia wraz z ambasadorem RP w Gruzji Mariuszem Maszkiewiczem spotkali się z Wice-premierem i Ministrem Spraw Zagranicznych Gruzji, panem Micheilem Janelidze. Podczas spotkania dr Kolbaia przekazał na ręce ministra dedykowane egzemplarze polskich wersji „Rycerza w Tygrysiej Skórze” (standard i miniatura) oraz przełożonego na język gruziński „Pana Tadeusza”.

Książki powstały dzięki osobistemu zaangażowaniu dr Kolbai a ich publikacja sfinansowana została ze środków Fundacji PZU.

5a

Po spotkaniu w Ministerstwie delegacja udała się do Muzeum Narodowego w Tbilisi, gdzie nastąpiła uroczysta prezentacja książek o tematyce gruzińskiej wydanych przez Studium Europy Wschodniej: kolekcjonerskiej, polskiej edycji „Rycerza w Tygrysiej Skórze”, gruzińskiej edycji „Pana Tadeusza” oraz najnowszej, 27. edycji „Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies, University of Warsaw”. Podczas uroczystości swoje odczyty wygłosili m.in. Mikheil Tsereteli, Dyrektor Muzeum Narodowego w Tbilisi,   Mariusz Maszkiewicz, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji,   Jan Malicki, Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, David Kolbaia, Studium Europy Wschodnie Uniwersytetu Warszawskiego, Henryk Paprocki, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny,  Archimandrita Adam (Wachtang Achaladze), Rektor Uniwersytetu św. królowej Tamary w Tbilisi, Giorgi Badridze, były ambasador Gruzji w Wielkiej Brytanii.

1a

5

10 września 2017

Drugiego dnia delegacji, 10 września 2017 r. odbyła się uroczystość otwarcia Domu-Muzeum św. Grzegorza Peradze w Bakurcihe oraz odsłonięcia tablic pamiątkowych ku czci św. Grzegorza Peradze i Gruzińskich Oficerów kontraktowych w WP.

Uroczystość zorganizowana była przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji, Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Uroczystość poprowadzona została przez dr Davida Kolbaię. Otwarcie Muzeum poprzedziła liturgia wygłoszona przez księdza Giorgi, proboszcza koscioła sw. Jerzego w Bakurciche i księdza Henryka Paprockiego, Proboszcza Parafii św. Grzegorza Peradze w Warszawie.

4

Podczas uroczystości otwarcia Muzem nastąpiło także odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci gruzińskich oficerów kontraktowych w WP

1b

oraz tablicy ku czci św. Grzegorza Peradze, profesora Uniwersytetu Warszawskiego (w latach 1933-1942), męczennika z Aushwitz,  św. Kościoła Gruzińskiego.

1a

Podczas uroczystości przemówienia okolicznościowe wygłosili m.in.:

Galaktion Buadze, Wice-Minister  Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji, Mariusz Maszkiewicz, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji,  Ilia Darchiashvili, Ambasador Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej,  Dorota Janiszewska-Jakubiak, Dyrektor Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Małgorzata Maria Gosiewska, Przewodniczący Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej,  Jan Malicki, Dyrektor Studium Europy Wschodnie Uniwersytetu Warszawskiego,  Ks. Henryk Paprocki, Proboszcz Parafii św. Grzegorza Peradze w Warszawie,  David Kolbaia, Studium Europy Wschodnie Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodniczący Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków,  Romanoz Peradze, bratanek Grzegorza Peradze. Odczytano również list Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

4a

Podczas uroczystości wręczona została Nagroda im. św Grzegorza Peradze „Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies University of Warsaw”. Laureatem został gruziński uczony, Ilia Peradze. Ponadto, odbyły się również prezentacje i seminaria dotyczące stosunków polsko-gruzińskich.

Prezentację dotyczącą gruzińskiej publikacji „Zarysu historii militarnej powstania styczniowego” wygłosiła Aleksandra Gryźlak. Jan Malicki przedstawił ideę prometejską Józefa Piłsudskiego a David Kolbaia omówił temat „Św. Grzegorz  Peradze i emigracja gruzińska w Warszawie 1922 – 1939”. Ks. Henryk Paprocki przybliżył życie i dzieło św. Grzegorza Peradze.

11 września 2017

11 września 2017 na Uniwersytecie im. Iwane Dżawachiszwili w Tbilisi, odbyło się posiedzenie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków. W posiedzeniu uczestniczyli przewodniczący komisji dr David Kolbaia, dyr SEW Jan Malicki, mgr Aleksandra Gryźlak, , ks. Henryk Paprocki; Micheil Bakhtadze, Uniwersytet w Tbilisi, Otar Janelidze, Narodowy Muzeum w Tbilisi, Dimitri Silaqadze, Uniwersyte w Tbilisi, Archiwum Państwowy w Tbilisi,  Beka Kobakhidze. Odbyło się również spotkanie z dziekanem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu w Tbilisi, prof. Nana Gaprindaszwili.

Po posiedzeniu uczestnicy spotkania udali się na ulicę Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacja SEW zapaliła symboliczny znicz.

05

21740315_1874432795917155_6982686039205158771_n

Dzień zakończyła wizyta w Patriarchacie Gruzińskim, gdzie nastąpiło wręczenie dedykowanego egzemplarza „Rycerza w Tygrysiej Skórze” Jego Świątobliwości Eliaszowi II, Katolikosowi-Patriarsze Całej Gruzji.

07

12 września 2017

Ks. Henryk Paprocki, David Kolbaia, Aleksandra Gryźlak i Mikheil Bakhtadze odwiedzili wzgórze Grakliani, gdzie prof. Vakhtang Licheli, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu w Tbilisi osobiście zaprezentował stanowisko odsłaniające najstarsze zachowane pismo na Kaukazie.

2

Tego samego dnia wieczorem, w rezydencji Ambasadora RP w Tbilisi odbyło się spotkanie delegacji SEW z absolwentami i stypendystami Polskich uczelni.

Zapraszamy do zapoznania się z pokazem zdjęć z wyjazdu:

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=x3TJf3UhEnw[/embedyt]

Publikacje ukazały się dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PZU/Partner Fundacja PZU.