Drastycznie spadła liczba studentów w Armenii

07-09-17 Promocja 0 comment

Z 20 tysięcy miejsc, zaproponowanych absolwentom szkół średnich przez armeńskie uniwersytety w rozpoczynającym się roku akademickim, wykorzystanych zostało niecałe 9 tysięcy. W Armenii z roku na rok podejmuje studia coraz mniej młodych ludzi, a w porównaniu z zeszłym rokiem niektóre wydziały zanotowały nawet trzykrotny spadek.

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy  wymieniana jest pogarszająca się  sytuacja ekonomiczna społeczeństwa (wielu rodzin nie stać na pokrycie rosnących kosztów edukacji), podejmowanie studiów za granicą (liczba ormiańskich studentów na uniwersytetach w sąsiednich państwach, takich jak Gruzja i Rosja, systematycznie rośnie) oraz obowiązkowa służba wojskowa, która skłania młodych mężczyzn do odkładania studiów.

Minister edukacji Lewon Mkrtchjan w swoim komentarzu stwierdził: „Sytuacja będzie się pogarszać i w przyszłym roku będziemy mieć  jeszcze mniej kandydatów na studia. Nasze uniwersytety czekają trudne czasy. Będą one musiały znaleźć sposób, by ochronić miejsca pracy i przetrwać”.

Źródło: jam-news.net

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium