Dyrektor Jan Malicki wziął udział w IX sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy

06-12-16 Promocja 0 comment

3 grudnia przedstawiciele parlamentów Polski i Ukrainy spotkali się we Lwowie na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego obu krajów. Do udziału w spotkaniu, obok członków Zgromadzenia – posłów i senatorów Sejmu RP i Senatu RP, został zaproszony dyr.  Jan Malicki.

rz__5144
Jan Malicki podczas IX sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy. Zdj. Rafał Zambrzycki

IX sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, która odbyła się 3 grudnia Sali Lustrzanej na Uniwersytecie Iwana-Franko we Lwowie zakończyła się przyjęciem wspólnego oświadczenia. W dokumencie podkreślono m.in. rolę parlamentów w rozwoju relacji polsko-ukraińskich oraz perspektyw wzmocnienia europejskiej solidarności na podstawie wspólnych wartości i poszanowania suwerenności państw.

Poprzedzająca przyjęcie wspólnego oświadczenia dyskusja z udziałem polskich i ukraińskich parlamentarzystów i ekspertów dotyczyła m.in. wzmacnianiu porozumienia i współpracy między obydwoma narodami. W jej trakcie dyr. Jan Malicki zgłosił propozycję powołania Polsko-Ukraińskiego Centrum Dialogu i Porozumienia na wzór istniejącej polsko-rosyjskiej inicjatywy. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem polskich parlamentarzystów i wszedł do protokołu z posiedzenia jako idea utworzenia „Polsko-Ukraińskiego Centrum Współpracy”.

IX sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, która odbyła się w dniach 2-3 grudnia we Lwowie zakończyła się przyjęciem wspólnego oświadczenia. W dokumencie podkreślono m.in. rolę parlamentów w rozwoju relacji polsko-ukraińskich w celu wzmocnienia europejskiej solidarności na podstawie wspólnych wartości i poszanowania suwerenności państw. Poprzedzająca przyjęcie wspólnego oświadczenia dyskusja z udziałem polskich i ukraińskich parlamentarzystów i ekspertów dotyczyła m.in. wzmacnianiu porozumienia i współpracy między obydwoma narodami. W jej trakcie Dyrektor Jan Malicki zgłosił propozycję powołania Polsko-Ukraińskiego Centrum Dialogu i Pojednania na wzór istniejącej polsko-rosyjskiej inicjatywy. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem zarówno strony polskiej, jak i ukraińskiej i wszedł do protokołu z posiedzenia jako idea utworzenie" Polsko-Ukraińskiego Centrum Współpracy".
rz__5445
Uczestnicy IX sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy w auli Uniwersytetu Iwana Franko (dawnej sali obrad Sejmu Galicyjskiego). Zdj. Rafał Zambrzycki
rz__4641
Jan Malicki, pomiędzy Wiceprzewodniczącymi Zgromadzenia – Oksaną Syroji ze strony ukraińskiej i Ryszardem Terlecki ze polskiej delegacji. Zdj. Rafał Zambrzycki