100-lecie niepodległości Gruzji

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Bractwo św. Grzegorza Peradze

przy Kaplicy św. Męczennika Archimandryty Grzegorza

uprzejmie zapraszają na uroczystą akademię z okazji

100-lecia Odzyskania przez Gruzję Niepodległości

Warszawa, 20 maja 2018 r.

Uroczystość odbędzie się pod honorowym patronatem

Ambasady Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej

Płac Marszałka Józefa Piłsudskiego

godz. 8:30 – zbiórka uczestników uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza (Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego); poczet sztandarowy Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

– złożenie wieńca przez Ambasadę Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej

– złożenie kwiatów przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

godz. 8:40 – poczet sztandarowy Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego .

– przemówienia okolicznościowe

– złożenie kwiatów przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ambasadę Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej.

Muzeum Powstania Warszawskiego

godz. 9:20 – zbiórka uczestników uroczystości w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego; poczet sztandarowy Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego przed pomnikiem ku czci gruzińskich oficerów kontraktowych w Wojsku Polskim.

– przemówienia okolicznościowe

– Złożenie 108 czerwonych tulipanów pod pomnikiem ku czci gruzińskich oficerów kontraktowych w Wojsku Polskim, którzy polegli w kampanii wrześniowej w 1939 r., zginęli w Katyniu oraz w Powstaniu Warszawskim w 1944 r., przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Kaplica Św. Męczennika Archimandryty Grzegorza Peradze (Warszawa, ul. Lelechowska 5)

godz. 10: 00 – Święta Liturgia w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. Henryka Paprockiego

z okazji 100-lecia Odzyskania przez Gruzję Niepodległości

Uroczysta Akademia

z okazji 100-lecie Odzyskania przez Gruzję Niepodległości

godz. 12:00  Wystąpienia:

Jan Malicki, Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Odczytanie „Aktu Niepodległości Gruzji” z 26 maja 2018 r., oraz listy 108 gruzińskich oficerów kontraktowych w Wojsku Polskim.”

JE Ilia Darchiashvili, Ambasador Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej (Tłumaczenie w języku polskim). „საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა 1918 წელი და საქართველოს მომავალი”. „Demokratyczna Republika  Gruzji 1918 r., i przyszłość Gruzji”.

Henryk Paprocki, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, „O znaczeniu Aktu Niepodległości Gruzji”.

Wojciech Materski, Polska Akademia Nauk, członek Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków, „Kwestia uznania niepodległości Gruzji w latach 1918-1921”.

David Kolbaia, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków, „Naród Gruziński, jej przeszłość, królowie i bohaterowie narodowe”.

Konstanty Ciciszwili, reżyser teatralny i filmowy,Spotkania z Gruzją”

Ivane Kopadze, Uniwersytet Warszawski, stypendysta Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności im. Lane’a Kirklanda.

Uroczyste zakończenie Akademii, David Kolbaia, przewodniczący Komitetu organizacyjnego

z okazji 100-lecie Odzyskania przez Gruzję Niepodległości

Maj 20