Wykłady Otwarte Wschodniej Szkoły Zimowej

Marzec 1 @ 10:00 - Marzec 11 @ 12:00

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu mają zaszczyt zaprosić na Wykłady otwarte XIV Wschodniej Szkoły Zimowej które odbędą się w Uniwersytecie Warszawskim, Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu i Kolegium Europy Wschodniej – Zamku na Wodzie w Wojnowicach koło Wrocławia.

Zamek na Wodzie w Wojnowicach

Wschodnia Szkoła Zimowa realizowana w dniach 1 – 14 marca odbywa się pod patronatem

Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Warszawa | Uniwersytet Warszawski
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 | Pałac Potockich-Tyszkiewiczów, Sala Balowa

1 marca 2017 roku, środa, godz. 10:00

wykład inauguracyjny

Prof. John Micgiel (Columbia University, Uniwersytet Warszawski), Jaka będzie nowa polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych?

2 marca 2017 roku, czwartek, godz. 10:00

Doc. dr Rustis Kamuntavicius (Uniwersytet w Kownie), Jak podzielić wspólną histo­rię? Batalia przełomu xx-xxi wieku o dziedzictwo Wielkiego Księstwa Litewskiego: Litwa, Białoruś i Polska.

3 marca 2017 roku, czwartek, godz. 10:00

Prof. Joachim Diec (Uniwersytet Jagielloński), Niepokojące procesy polityczne i społeczne na świecie, w Europie i w Rosji: do czego prowadzi populistyczny na­cjonalizm niezadowolonych?

Wojnowice | Zamek na Wodzie
ul. Zamkowa 2 | Sala im. Czesława Miłosza

6 marca 2017 roku, poniedziałek, godz. 10:00

Prof. Eriks Jekabsons (Uniwersytet w Rydze), Kraje Bałtyckie: Między Wschodem a Zachodem: xvi – xxi wiek.

7 marca 2016 roku, wtorek, godz. 10:00

Prof. Kazimierz Jurczak (Uniwersytet Warszawski), O (nie)przewidywalności współ­czesnej polityki: Polska, Węgry i Rumunia w ostatnim ćwierćwieczu.

7 marca 2016 roku, wtorek, godz. 14:45

Dr Cornelius Ochmann (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej), Współpraca polsko-niemiecka w procesie tworzenia europejskiej polityki wschodniej.

8 marca 2017 roku, środa, godz. 10:00

Dr Michaela Todorova (Uniwersytet w Sofii, Uniwwersytet w Płowdiwie), Inny czy Obcy? Wizerunek sąsiada na Bałkanach.

9 marca 2017 roku, czwartek, godz. 10:00

Prof. Jan Holzer (Uniwersytet im. Masaryka w Brnie), Aktualna debata o tak zwa­nych nowoczesnych autorytaryzmach.

9 marca 2017 roku, czwartek, godz. 15:00

Prof. Csaba Kiss (Uniwersytet Loranda Eötvösa, Uniwersytet Warszawski), Tożsamość narodowa w hymnach Europy Środkowo-Wschodniej.

13 marca 2017 roku, poniedziałek, godz. 10:00

Prof. Jerzy Maćkow (Uniwersytet w Ratyzbonie), Demokracja, autorytaryzm i prze­moc polityczna.

14 marca 2017 roku, wtorek, godz. 11:00

Amb. Henryk Litwin (Uniwersytet Warszawski)

Główne problemy stosunków polsko-ukraińskich w ostatnim 25-leciu i ich znaczenie dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Wrocław | Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu,
ul. Szewska 37 | Refektarz

11 marca 2017 roku, piątek, godz. 10:00

Prof. Mikołaj Iwanow (Uniwersytet Opolski), Polacy na Wschodzie. Koniec historii?

Więcej informacji o tegorocznej Wschodniej Szkoły Zimowej  dostępne tutaj.

Więcej informacji na temat Wschodniej Szkoły Zimowej dostępne tutaj.

Marzec 1 @ 10:00
Marzec 11 @ 12:00