Facebook odmówił usunięcia fałszywych stron rosyjskich ambasad, usunął za to prawdziwe. Moskwa oburzona

20-04-17 Promocja 0 comment

Fot. flickr.com
Fot. flickr.com

Moskwę oburzył fakt, iż Facebook nie zablokował fałszywych czeskich i słowackich profilów udających strony rosyjskich ambasad. Rosyjskie MSZ uznało decyzję Facebooka za mylącą, kłamliwą i nazwało ją częścią informacyjnego ataku na Rosję. Jak tłumaczy Moskwa, administratorzy Facebooka zareagowali na rosyjskie skargi w ten sposób, że zostawili fałszywe profile, natomiast usunęli te prawdziwe .

Fałszywe strony ambasad rosyjskich powstały w Czechach i na Słowacji. „Na stronach tych pojawiają się prowokacyjne materiały na temat spraw budzących zainteresowanie w mediach tym samym siejąc  zamęt w mediach społecznościowych. Fałszywe profile prowadzone są bardzo profesjonalnie”, oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa.

Wobec tego, że Facebook nie ma swojego przedstawiciela w Moskwie, rosyjskie MSZ sprawę przekazało Roskomnadzorowi, instytucji sprawującej kontrolę nad mediami i telekomunikacją. „Uważamy to za akt informacyjnego ataku na nasz kraj. Powstanie tych stron wpisujemy w kontekst nowej fazy agresji informacyjnej ze strony Zachodu”, dodała rzeczniczka resortu.

Na zablokowanie  autentycznych stron ambasad zareagowali także rosyjscy dyplomaci na Słowacji: „Nasz profil facebookowy, prowadzony w języku słowackim administracja Facebooka chwilowo zablokowała. Niewykluczone, że zostanie zupełnie zlikwidowany. Powodu tej decyzji  nie znamy”, oświadczył agencji TASS Nikolaj Lewszunow z rosyjskiej misji w Bratysławie.

Według rosyjskiej agencji, fałszywy profil rosyjskiej ambasady po zablokowaniu prawdziwych stron został przemianowany na Sowiecka Ambasada w Czechosłowacji: „Publikowane są tam jawne  kłamstwa na temat  wydarzeń w Rosji i na Słowacji”, dodał Lewszunow.

Facebook  po zgłoszeniu sprawy zablokował czeskie strony parodiujące stronę Ambasady Federacji Rosyjskiej w Republice Czeskiej, ale  po kilku dniach ponownie je uruchomił. „Widzę, że dla Rosjan recesja jest absolutnie nieznanym terytorium”, powiedział autor „fałszywki”, będący  jednocześnie autorem profilu parodiującego  rzecznika czeskiego prezydenta Jiřego Ovčáčka.

Cały konflikt rozpoczął się na początku kwietnia, kiedy to przeciwko stronom, które wyglądały bardzo wiarygodnie, wystąpiła rosyjska ambasada w Czechach. Fałszywy profil Rosjanie opisali jako „wyrafinowaną metodę  hybrydowego wpływania  na czeską opinię publiczną”.

Fałszywą stronę  ambasady śledzi około 3 tysięcy osób, znacznie więcej niż autentyczny profil rosyjskiej placówki dyplomatycznej

Od redakcji: określenie Recese (recesja) w języku czeskim oprócz znaczenia gospodarczego ma też wymiar humorystyczny. Oznacza specyficzny rodzaj ekstrawaganckiego żartu polegający na szokowaniu absurdalnym zachowaniem, które czasami może być ironicznym protestem, a czasami tylko prowokacyjnym zachowaniem którego celem jest  obudzenie szerszego zainteresowania istotnymi sprawami.

Źródło: Aktualne

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium