Igor Dodon spotkał się z Władimirem Putinem. Podziękował za „operację pokojową” w Naddniestrzu

12-10-17 admin 0 comment

Rosja jest gotowa pomóc w ostatecznym rozwiązaniu problemu naddniestrzańskiego.  Poinformował o tym 11 października prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania w Soczi z prezydentem Mołdawii Igorem Dodonem.

„Jesteśmy (z Igorem Dodnem – red.) gwarantami porozumień, które mogą i powinny powstać, aby rozwiązać ten problem raz na zawsze. Leży to w interesie wszystkich zamieszkujących terytorium Naddniestrza” – powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej.

Z kolei prezydent Mołdawii podziękował Rosji w imieniu mołdawskich obywateli, mieszkających zarówno po lewej jak i po prawej stronie Dniestru, za „operację pokojową w Naddniestrzu”, której 25. rocznica była obchodzona w tym roku.

„To była i jest udana operacja, i chciałbym w imieniu Mołdawian , powiedzieć dziękuję, ponieważ znaczenie tej  operacji dla utrzymaniu pokoju jest bardzo duże” – powiedział Igor Dodon.

Będący w konflikcie z proeuropejską większością parlamentarną prezydent Mołdawii  powiedział także Władimirowi Putinowi, że powrót do kwestii rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu będzie  możliwy po wyborach parlamentarnych, które mają odbyć się  w Mołdawii w przyszłym roku.

17 sierpnia 2016 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mołdawii wezwało do wycofania rosyjskich wojsk i uzbrojenia z Naddniestrza oraz zastąpienia sił rosyjskiej operacji pokojowej międzynarodową misją cywilną. (przyp.red)

Źródło: Blackseanews

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium