IX Warsaw East European Conference 2012

Old and New. Past, present and future of the post-communist world

15 lipca o godzinie 11 rozpoczęła się dziewiąta edycja Warsaw East European Conference pod tytułem. ” Past, present and future of the post-communist countries”. Inaugurację uroczyście rozpoczął dyrektor Studium Europy Wschodniej (organizatora konferencji) – Jan Malicki. Następnie wypowiedział się pan Marek Całka, reprezentant MSZ-u, wspierającego Studium Europy Wschodniej przy organizacji całego przedsięwzięcia. Profesor Hélène Carrère d’Encausse, jedna z największych żyjących sowietologów wygłosiła wykład inauguracyjny pierwszego dnia konferencji odbyła się tylko jedna sesja złożona z 6 paneli.

goście uroczystości rozpoczęcia WEEC (od lewej): Marek Całka, prof. Hélène Carrère d’Encausse, rektor Włodzimierz Lengauer, dyr. Jan Malicki

wykład inauguracyjny: prof. Hélène Carrère d’Encausse i rektor Włodzimierz Lengauer

Konferencję, 18 lipca zamknął wykład profesora Richarda Pipesa, najwybitniejszego żyjącego sowietologa.

prof. Richard Pipes

na uroczystości zamknięcia był również obecny rektor Włodzimierz Lengauer i dyr. Jan Malicki, Studium Europy Wschodniej

ostatnie, zamykające konferencję przemówienie dyr. Jana Malickiego, Studium Europy Wschodniej – organizatora WEEC.

Zgodnie z tradycją każdy dzień konferencji zamyka podsumowanie (prowadzi je dr Kazimierz Wóycicki, Studium Europy Wschodniej) i okrągły stół, którego goście dyskutują i odpowiadają na pytania słuchaczy. W tym roku pierwszy okrągły stół WEEC dotyczył tematu „Past: the conflict of historical memories in the region”, a jego uczestnikami byli: prof. Hélène Carrère d’Encausse, prof. Richard Pipes, prof. Stanisław Szuszkiewicz,  amb. Alexander Rondeli, dr Asim Mollazade, moderował: dyr. Jan Malicki, Studium Europy Wschodniej

uczestnicy pierwszego okrągłego stołu: prof. Stanisław Szuszkiewicz, dr Asim Mollazade, prof. Richard Pipes, prof. Hélène Carrère d’Encausse, amb. Alexander Rondeli, dyr. Jan Malicki

prof. prof. Hélène Carrère d’Encausse i prof. Richard Pipes

amb. Alexander Rondeli

prof. Stanisław Szuszkiewicz i dr Asim Mollazade

prof. Stanisław Szuszkiewicz

dr Asim Mollazade i prof. Richard Pipes

dyr. Jan Malicki, Studium Europy Wschodniej

Drugi dzień konferencji minął nie mniej interesująco. Rozpoczęła go sesja paneli, m.in. dotyczących Ukrainy i Unii Europejskiej (moderator Wiesław Wacławczyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika), bezpieczeństwa energetycznego w Środkowej i Wschodniej Europie (moderator Alexander Rondeli,Georgian Fundation for Strategic and International Studies), realiów postkomunistycznych (eurodeputowany Paweł Kowal), „Szukając demokracji. Tendencje i perspektywy” (moderator Antonii Kamiński, PAN) czy przedstawieniu problemów związanych z kwestią praw człowieka, które prezentowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Po krótkiej przerwie słuchacze i referenci wrócili na drugą sesję panelową, gdzie mogli zapoznać się m.in. z tematami socjokulturowe zmiany w krajach postkomunistycznych (moderator Rigels Halili, Studium Europy Wschodniej UW), interpretacje pamięci historycznej (moderator Kazimierz Wóycicki, Studium Europy Wschodniej UW)

panel: Ukraine and EU

panel: Energy Security in Central and Eastern Europe

panel: prezentacja czasopisma „Nowy Prometeusz”

panel: Post-communist political realities

Po podsumowaniu zaprezentowanym przez Kazimierza Wóycickiego odbył się okrągły stół „The impact of economic crisis for the political situation in post-soviet world”, w którym uczestniczyli – Borys Tarasiuk, Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy w latach 1998-2000 i 2005-2007, prof. Egidijus Aleksandravicius, litewski profesor, pisarz i historyk, prof.  Zbigniew Kruszewski, University of Texas, prof. Antonii Kamiński, PAN, a moderowała go Maria Przełomiec).

uczestnicy okrągłego stołu, od lewej: prof. Antonii Kamiński, prof. Zbigniew Kruszewski, Maria Przełomiec, min. Borys Tarasiuk, prof. Egidijus Aleksandravicius

prof. Antonii Kamiński, prof. Zbigniew Kruszewski, Maria Przełomiec

prof. Egidijus Aleksadravicius

prof. Zbigniew Kruszewski

min. Borys Tarasiuk

prof. Antonii Kamiński

moderator Maria Przełomiec

Trzeci dzień konferencji zamknął okrągły stół „Future: Will the progress of information technology overcome the post-sovietism?” moderowany przez dr. Kazimierza Wóycickiego, Studium Europy Wschodniej, w którym wzięli udział – dr. Barbara Zochowska Despiney, Economic Centre of Sorbonne, ambasador David Hovhannisyan, prof. Roman Baecker, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, prof. Krzysztor Gawlikowski, ISPPAN, prof. Mykola Ryabchuk, redaktor, pisarz, poeta, krytyk.

goście ostatniego okrągłego stołu (od lewej), prof. Krzysztof Gawlikowski, prof. Mykola Ryabchuk, dr Barbara Despiney, prof. Roman Baecker, amb. David Hovhannisyan

amb. David Hovhannisyan

prof. Roman Baecker

dr Barbara Zochowska DEspiney