Jan Malicki, dr h.c.

MalickiJan Malicki dr h.c.

historyk

studium@uw.edu.pl

Dyrektor Studium Europy Wschodniej

I. STUDIA I AKTYWNOŚĆ NAUKOWA

•  studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim na podstawie pracy o etosie rycerskim w Polsce pod opieką naukową prof. Aleksandra Gieysztora
  • uzupełniające studia na kierunku filologia klasyczna na UW.
  • udział w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych poświęconych historii i współczesności Europy Wschodniej, Europy Środkowej, Rosji i Kaukazu.
  • Główny nurt jego zainteresowań naukowych i zawodowych to historia badań sowietologicznych i wschodnich, procesy przemian w Europie Wschodniej, ich tło, korzenie i uwarunkowania historyczne oraz szczególnie problemy narodowościowe regionu.

II. DZIAŁALNOŚĆ PUBLICZNA

• uczestnik i organizator kilku przedsięwzięć podziemnych (1980-85, 86-89), m.in. członek I-szej i nastepnych redakcji podziemnego czasopisma ,,Obóz”
  • załozyciel i kierownik podziemnego Instytutu Europy Wschodniej UW (od 1992)
  • więzień polityczny  (proces i wyrok skazujący -1985)

III. DZIAŁALNOŚĆ ZAWODOWA

• pracownik naukowy Studium Europy Wschodniej UW (od 1992)
  • wykładowca „Studiów Wschodnich”, Studium Europy Wschodniej UW
  • autor pierwszego programu „Studiów Wschodnich” prowadzonych w Studium (od 1998)
  • koordynator rządowych i uniwersyteckich programów stypendialnych dla Wschodu
  • dyrektor Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego (od 2006)
  • stały wiceprzewodniczący „Konsorcjum Uniwersytetów Ukraińskich i Uniwersytetu Warszawskiego”

IV. PEŁNIONE FUNKCJE ZAWODOWE

• funkcje w działalności podziemnej
  • założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Wschodni” (od 1991)
  • współzałożyciel (1990), następnie kierujący Studium Europy Wschodniej UW;
  • autor pierwszego programu „Studiów Wschodnich”, prowadzonych w Studium (od 1998)
  • koordynator rządowych i uniwersyteckich programów stypendialnych dla Wschodu

V. NAGRODY, HONORY, GODNOŚCI

Honory i godności akademickie