Kazachstan: naukowiec w niewoli

18-03-17 admin 0 comment

kazakhstan1Jurij Obrazcov, rosyjski naukowiec (fizyka jądrowa), odnalazł się  w Ałmaty (była stolica Kazachstanu) po ucieczce z 3-letniej niewoli. Obrazcow  opowiedział jak został uprowadzony i jak go traktowano.

Obrazcov twierdzi, że jechał do Taszkentu (stolica Uzbekistanu) na spotkanie z przyjaciółmi. Podczas przesiadki na dworcu w Ałmaty, nieznani ludzie siłą „wpakowali” go do auta i zawieźli  na odległą fermę hodowlaną, gdzie przez trzy lata musiał  pilnować krów.

„Spaliśmy gdzie popadnie i jedliśmy co popadnie. Parę razy próbowałem uciec, lecz łapano mnie i bito „na kwaśne jabłko” . Nadal mam problem ze słuchem”, -mówi naukowiec.

Obrazcow został 10 marca br. znaleziony w Ałmaty. Siedział  na ławce w jednym z centrów handlowych, bez  dokumentów, bardzo wychudzony,  miał problemy ze wzrokiem i pamięcią.

Zaopiekował się nim wolontariusz, mieszkaniec Ałmaty Rasul Bajramukov, który  pomógł  Obrazcowowi uzyskać nowe dokumenty w rosyjskim konsulacie oraz kupić bilet lotniczy do Nowosybirska gdzie naukowiec mieszka.

Źródło: lenta.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium