Kolejna „wojna mleczna” pomiędzy Mińskiem a Moskwą. Ekspert: Białoruś nie może ustąpić

12-06-18 Promocja 0 comment

Między Mińskiem a Moskwą trwa kolejna runda konfrontacji w sprawie białoruskiego nabiału eksportowanego do  Rosji. Szóstego czerwca Rossielchoznadzor zakazał dostaw znacznej części produktów mlecznych z Białorusi, dowodząc, że zawierają one szkodliwe składniki..

Wywołało  to ostrą reakcję białoruskich urzędników. Minister rolnictwa i żywności Białorusi Lanid Zajac powiedział w niedzielę, że wyniki badań białoruskich produktów w Rosji „mogą być i są sfałszowane”.

Również były premier Białorusi Siarhiej Sidorskij, który obecnie pracuje jako członek Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej, nie pozostał obojętny. Według niego Białoruś powinna zażądć „przeniesienia na międzynarodowy poziom decyzji w sprawie wprowadzenia zakazów i ograniczeń wzajemnych dostaw produktów w ramach Euroazjatyckiego Związku  Gospodarczego”.

Doktor nauk ekonomicznych Barys Żaliba w komentarzu dla białoruskiej gazety „Salidarnaść” opowiedział o szansach Białorusi na wygraną w kolejnej wojnie handlowej z Rosją.

„Okazuje się, że Białoruś prowadzi permanentną wojnę handlową ze swoim głównym partnerem ” – powiedział  B. Żaliła dodając, że szkodzi to białoruskiej gospodarce

Ekspert  uznał za racjonalną propozycję Sidorskiego, ponieważ „potrzebujemy eksperckiego gremium z odpowiednimi specjalistami, którzy byliby w stanie wydać neutralną opinię,”.

– W tej chwili  Białorusini udowadniają, że mają  wysokiej jakości mleko. A Rosjanie twierdzą, że nie spełnia ono odpowiednich standardów. To może trwać w nieskończoność –  oznajmił Żaliła

Zdaniem eksperta  zakończenie konfliktu ma  dla Białorusi  ogromne znaczenie, ponieważ „poza rosyjskim rynkiem nasi producenci nie mogą się nigdzie dostać”.

– Rosjanie będą trzymać się do końca, to oni dyktują warunki. Ale problem musi zostać rozwiązany, inaczej  grożą nam bardzo duże straty – stwierdził dr. Żaliła

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium