Konferencja prometejska

O Konferencji | Edycje | Kontakt

Studium Europy Wschodniej we współpracy z czasopismem „Nowy Prometeusz” corocznie, począwszy od 2011 roku, organizuje międzynarodową Konferencję prometejską, poświęconą szeroko rozumianej problematyce ruchu prometejskiego.

Co roku Konferencja nosi inny tytuł i dotyczy różnych aspektów prometeizmu: postaci, organizacji, czasopism, wizji politycznych i geopolitycznych czy losów prometeizmu po wybuchu II wojny światowej.

Konferencja prometejska 2014 r. Od lewej: prof. M. Kornat, prof. H. Kuromiya, prof. L. Zasztowt, dr P. Libera.
Konferencja prometejska 2014 r. Od lewej: prof. M. Kornat, prof. H. Kuromiya, prof. L. Zasztowt.

Corocznie udaje się nam zgromadzić  grono badaczy historii prometeizmu z całego świata. Do naszych regularnych gości należą, m.in.: prof. Giorgi Mamulia (Paryż/Tbilisi), prof. Walentyna Piskun (Kijów), prof. Nasiman Yaqublu (Baku), prof. Hiroaki Kuromiya (Bloomington), prof. Wołodymyr Komar (Iwanofrankiwsk), dr Bahyt Sadykova (Ałmaty), prof. Marek Kornat (Warszawa), prof. Jan Jacek Bruski (Kraków) i wielu innych.

Ważnym elementem każdej Konferencji jest specjalna, koncelebrowana msza święta, odprawiana w intencji zmarłych Prometeistów z Polski i Zagranicy w Kościele ss. Wizytek w Warszawie. Co roku w mszy tej uczestniczą kapłani rzymsko-, grecko- i ormiańskokatoliccy, jak również prawosławni. Do udziału zapraszamy również duchownego muzułmańskiego.

Poniżej znajdziecie Państwo programy wszystkich dotychczasowych Konferencji prometejskich. Odbywają się zawsze w ostatnim tygodniu października. Najlepsze referaty z Konferencji publikujemy na łamach „Nowego Prometeusza”.