Kreml przypomniał o warunkach wznowienia współpracy z Turcją

03-06-16 Promocja 0 comment

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow wymienił warunki stojące  na drodze normalizacji stosunków z Turcją. Wg niego, Ankara powinna przede wszystkim przeprosić Moskwę za zestrzelenie rosyjskiego bombowca Su 24 oraz śmierć pilota Olega Pieszkowa. Ponadto Rosjanie czekają na wyjaśnienie przyczyn incydentu oraz wypłacenie odszkodowania.

W ten sposób Kreml odpowiedział na słowa przywódcy Turcji Ercepa Erdogana, który podczas pobytu w Izmirze wyraził chęć normalizacji stosunków z Federacją Rosyjską, lecz nie   powiedział, co  w tej sprawie  może zrobić strona turecka.

Nieco wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin w czasie wizyty w Grecji 27-28 maja br. również mówił o chęci wznowienia stosunków  z Ankarą.

Pod koniec listopada 2015 r. Moskwa wprowadziła szereg ograniczeń w kontaktach z Turcją. W ich wyniku liczba rosyjskich turystów na tureckich kurortach spadła ze 150 do 31 tys. osób. Wprowadzono także sankcje gospodarcze. Obywatelom Turcji ograniczono  możliwościach pracy i nauki w Rosji. W ciągu zaledwie kilku miesięcy Rosjanie pod wpływem swoich mediów zaczęli postrzegać Turcję jako jednego z głównych wrogów Rosji.

Źródło: newsru.com