Litwa jako pierwsza w UE udzieliła schronienie osobom LGBT z Czeczenii

18-05-17 admin 0 comment

Prześladowani homoseksualiści z Czeczenii znaleźli schronienie na Litwie – oświadczył w rozmowie z agencją BNS minister spraw zagranicznych kraju Linas Linkevičius 17 maja.

Dodał, że na Litwę przyjechały dwie osoby narażone na represje i są to czeczeńscy homoseksualiści.

„Mogę potwierdzić, że wydaliśmy wizy dla dwóch osób czeczeńskiego pochodzenia, które były prześladowane z powodu swojej orientacji seksualnej” – powiedział minister.

Linkevičius nie zdradził żadnych szczegółów, zwracając uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Jednak dodał, że Litwa jest jednym z pierwszych krajów w Unii Europejskiej, który zajął się kwestią prześladowanych homoseksualistów i koordynuje te działania z sojusznikami na Zachodzie.

W ubiegłą sobotę pod ambasadą rosyjską w Wilnie odbył się protest przeciwko łamaniu praw mniejszości seksualnych w Czeczenii, w którym uczestniczyły m.in. znana feministka, działaczka LGBT posłanka na Sejm   Marija Aušrinė Pavilionienė oraz polityk, była parlamentarzystka Dalia Kuodytė.

W marcu rosyjska niezależna „Nowaja Gazieta” ujawniła, że na polecenie prezydenta  Czeczenii Ramzana Kadyrow w tej rosyjskiej republice zostało bezprawnie zatrzymanych ponad 100 mężczyzn i co najmniej trzech z nich zginęło. Jak zwraca uwaga gazeta, władze lokalne wezwały ludzi do zabijania członków  rodzin podejrzanych o homoseksualizm.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium