Łotwa inicjuje nowe ustawodawstwo dotyczące obywatelstwa

01-06-17 Promocja 0 comment

Prezydent Łotwy Raimonds Vējonis jesienią ma zamiar wystąpić z inicjatywą ustawodawczą,  która ureguluje kwestię obywatelstwa. Szef państwa ogłosił o tym  na antenie łotewskiej telewizji.

Jak informuje agencja LETA, prezydent uznał, że „każdy mieszkaniec Łotwy powinien czuć, że należy do tego kraju, niezależnie od narodowości czy wyznania”.Vējonis już wcześniej uruchomił inicjatywę, która proponuje, aby dzieci łotewskich „bezpaństwowców” [tj. rosyjskojęzycznych mieszkańców kraju, którzy przeprowadzili się na Łotwę w czasie okupacji sowieckiej i nie mieli związku z łotewską przedwojenną państwowością) automatycznie po urodzeniu stawały się obywatelami Łotwy. Zaapelował również do  mieszkańców Łotwy, nie będących  obywatelami tego kraju, aby rozważyli kwestię uzyskania obywatelstwa.

„Jestem pewien, że nadszedł czas, aby przerwać  nadawanie  statusu cudzoziemców dzieciom urodzonym na Łotwie” – powiedział prezydent.

Rzecznik praw obywatelskich kraju Juris Jansons po spotkaniu z prezydentem  poparł propozycję by dziecko „bezpaństwowców” po urodzeniu stawało się  obywatelem Łotwy , o ile rodzice nie wybiorą dla niego innego obywatelstwa.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling