Macedonia: dyplomatyczne otwarcie nowych władz

22-06-17 Promocja 0 comment

Macedonia potwierdza swoje euro-atlantyckie aspiracje i zamierza poprawić stosunki z Bułgarią. To już kolejne działania nowych macedońskich władz świadczące o zmianach  w polityce zagranicznej.

Premier Macedonii Zoran Zaev, w towarzystwie ministrów obrony i spraw zagranicznych, udał się z wizytą do Brukseli. Spotkał się tam z czołowymi przedstawicielami UE: przewodniczącym Rady Donaldem Tuskiem, szefową europejskiej dyplomacji Federicą Mogherini oraz komisarzem ds. rozszerzenia Johannesem Hahnem, a także Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Szef rządu zobowiązał się w Brukseli do wytężonej pracy całego gabinetu na rzecz wznowienia  do jesieni rozmów akcesyjnych z UE . Wyraził również nadzieję na otrzymanie zaproszenia do członkowstwa w NATO oraz na szybkie rozwiązanie sporu o nazwę kraju z Grecją, który to spór blokował dotychczas potencjalne rozszerzenie sojuszu.

Po Brukseli Z. Zaev odwiedził sąsiednią Bułgarię, gdzie rozmawiał  ze swoim bułgarskim odpowiednikiem Boyko Borisovem oraz prezydentem Rumenem Radevem. Celem  wizyty było ocieplenie wzajemnych stosunków i uzyskanie poparcia Bułgarii dla euro-atlantyckich aspiracji Macedonii. Przedstawiciele obu krajów ustalili , że 2 sierpnia b.r. w Skopje zostanie podpisane długo odkładane porozumienie o dobrym sąsiedztwie. Problemem może okazać się kwestia języka umowy, jako że Bułgaria nie uznaje odrębnego od bułgarskiego języka macedońskiego.

Przypomnijmy, że niedawno szef macedońskiej dyplomacji Nikola Dimitrow udał się z wizytą do Grecji, gdzie spotkał się m.in. z greckim ministrem spraw zagranicznych Nikosem Kotziasem, oraz  prezydentem Grecji Prokopisem Pavlopoulosem. Przedstawiciele obu krajów wyrazili nadzieję na szybkie i sprawiedliwe dla obu stron rozwiązanie kwestii nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki, co zaowocowałoby poparciem przez Ateny euro-atlantyckich aspiracji Skopje. Dodajmy, że spór pomiędzy oboma krajami dotyczy samej nazwy „Macedonia”, która pokrywa się z nazwą północnej greckiej prowincji, a tym samym w opinii Greków może świadczyć o pretensjach terytorialnych Skopje  do tego terenu.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com, balkaninsight.com, bta.bg

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium