Macedonia: nowa władza zaczyna porządki

11-07-17 Promocja 0 comment

Nowy macedoński rząd zamierza dokładnie  przyjrzeć się najdroższym projektom poprzedniego gabinetu i zadecydować o ich dalszym losie. Jednocześnie Specjalny Wydział Prokuratury ds. Przestępstw Wysokiego Szczebla oskarża byłego premiera Nikolę Gruevskiego o korupcję, za co grozi mu prawie 30 lat więzienia.

Zaledwie miesiąc po przejęciu władzy macedoński rząd zapowiedział, że weźmie pod lupę trzy najbardziej kontrowersyjne projekty rozpoczęte przez poprzednią ekipę i zadecyduje o ich dalszym losie. Chodzi o budowę nowego centrum medycznego w Skopje (72 mln. euro), dwa odcinki autostrady finansowane z chińskiej pożyczki (574 mln. euro), oraz projekt przebudowy stolicy „Skopje 2014”, który już  pochłonął ponad 670 mln. euro.

Dodatkowo specjalny Wydział Prokuratury ds. Przestępstw Wysokiego Szczebla przedstawił zarzuty wobec byłego premiera i innych czołowych polityków z jego otoczenia. Prowadzonych spraw jest obecnie 17, zaś zarzuty przedstawiono 97 osobom. Suma maksymalnych kar grożących byłemu premierowi wynosi 27 lat pozbawienia wolności. N. Gruevski uważa, że działania prokuratury mają podłoże polityczne.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com