Macedonia – próba sił dla rządu

20-07-17 Promocja 0 comment

Ciężki moment dla macedońskiej większości rządowej. Opozycja chwyta się proceduralnych wybiegów by opóźniać prace parlamentu, zaś przedstawiciele albańskiej mniejszości zaczynają grozić opuszczeniem koalicji.

Rządząca w latach 2006-2016 VMRO DPMNE utworzyła 10 grup parlamentarnych, co daje więcej możliwości przeciągania prac parlamentu, poprzez składanie kolejnych wniosków formalnych. Koalicja obawia się, że wpłynie to na przeciąganie prac, w tym nad zalecanymi przez Komisję Europejską reformami. Główna partia rządząca (SDSM) zapowiedziała gotowość zmiany regulaminu parlamentu, w celu wyeliminowania możliwości blokowania jego działania.

Kolejny potencjalny problem może się pojawić w ramach samej koalicji. Lider jednej z partii reprezentujących interesy albańskiej mniejszości – Ruchu na rzecz Reform (DPA) zagroził możliwością wycofania swojego poparcia, w przypadku niespełnienia postulatu o nadaniu językowi albańskiemu statusu oficjalnego na terenie całego kraju. Wprawdzie przedstawiciele rządu, w tym również z największej albańskiej partii, Demokratycznej Unii dla Integracji (DUI), zapewniają, że trwają prace nad projektem, który ma następnie zostać przedłożony Komisji Weneckiej z prośbą o opinię, ale DPA naciska na jak najszybsze wprowadzenie zmian. Dodajmy, że wycofanie się jednej z partii może kosztować całą koalicje utratę większości parlamentarnej, a tym samym doprowadzić do kolejnego kryzysu politycznego w Macedonii.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium