Macedoński kryzys trwa

11-03-17 admin 0 comment

macedonia-flagW Macedonii wciąż nie udało się utworzyć rządu, pomimo sformowania większości parlamentarnej. Albania i Kosowo potępiają postawę macedońskiego prezydenta, z kolei Rosja i Serbia oskarżają Zachód o wspieranie idei „Wielkiej Albanii”.

Lider Partii Socjal-Demokratycznej (SDS) Zoran Zaev, który uzyskał oficjalne poparcie ze strony albańskiej Demokratycznej Unii dla Integracji (DUI), ponownie zwrócił się do prezydenta Gjorge Ivanova o pozwolenie utworzenia rządu. Złożył przy tym zapewnienie, że koalicja przestrzegać będzie konstytucji.

Weto prezydenta Macedonii zostało skrytykowane przez premiera Albanii i prezydenta Kosowa, którzy uważają, że uderza ono w prawo macedońskich Albańczyków do współdecydowania o losach państwa. Z kolei rosyjskie MSZ uważa, że dojście do władzy SDS wspierają liderzy UE i NATO, którzy popierają ideę „Wielkiej Albanii”. W podobnym tonie wypowiadają się media w Serbii.

Przypomnijmy, że prezydent Macedonii G. Ivanov odmówił liderowi opozycji Z. Zaevovi prawa do stworzenia rządu, ze względu na niebezpieczeństwo „zniszczenia kraju”. Podstawowym problemem był udział w koalicji przedstawicieli partii albańskich, które zgodnie z podpisanym niedawno porozumieniem zamierzają zabiegać m.in. o nadanie językowi albańskiemu statusu oficjalnego na terenie całego kraju.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com, balkaninsight.com, balkaninsight.com, balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium