Ministerstwo Sprawiedliwości chce zakazać działalności „Świadków Jehowy”

17-03-17 admin 0 comment

rosjaMinisterstwo Sprawiedliwości Rosji  zwróciło się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wprowadzenie zakazu działalności Związku Wyznaniowego Świadków Jehowy na terenie Federacji Rosyjskiej.

Przeprowadzona w lutym br, kontrola pokazała  niezgodność działalności tej organizacji z jej założeniami statutowymi. Świadkom Jehowy zarzucono także naruszenie ustawy dot. przeciwdziałaniu działalności ekstremistycznej.

 W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku ruch Świadkowie Jehowy może zostać uznany za organizację ekstremistyczną. Data rozpatrzenia pozwu nie jest jeszcze znana.

Związek Wyznaniowy Świadków Jehowy w Rosji skupia około 175 tys. wyznawców zrzeszonych w 2547 wspólnotach religijnych. Rosyjscy wyznawcy nauczania Charlesa T. Russella obawiają się, że zakaz działalności będzie skutkować prześladowaniami religijnymi.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie po raz pierwszy skupia się na działalności Świadków Jehowy. W niektórych regionach kraju ich wspólnoty są zakazane. W ostatnich latach pod zarzutem działalności ekstremistycznej zlikwidowano wspólnoty Świadków Jehowy  w szeregu rosyjskich miast (m.in., Tiumeniu, Samarze, Woroneżu i in.)

Źródło: news.mail.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium