MSZ Białorusi: Nie musimy zapraszać obserwatorów na ćwiczenia „Zachód-2017”, ale zrobimy to.

14-07-17 admin 0 comment

Białoruś zaprosi na wspólne ćwiczenia rosyjsko-białoruskie „Zachód-2017” obserwatorów z ONZ, OBWE, NATO, WNP, OUBZ, Czerwonego Krzyża, Łotwy, Litwy, Polski, Ukrainy, Estonii, Szwecji i Norwegii, a także wojskowych attache wszystkich akredytowanych na Białorusi ambasad. Poinformował o tym rzecznik MSZ Białorusi Dźmitry Mironczyk.

Mironczyk powtórzył, że manewry „Zachód-2017” odbywają się  cyklicznie i nie są wymierzony przeciwko komuś konkretnemu. Jak dodał, pod koniec 2016 r. Białoruś poinformowała wszystkie kraje OBWE o zbliżających się manewrach, jak wymaga tego Dokument Wiedeński z 2011 r. w sprawie budowy zaufania i środków bezpieczeństwa.

„Wszystkie kraje członkowskie OBWE poinformowano o planach i scenariuszach ćwiczeń, ich głównych celach i zadaniach, lokalizacji, siłach i sprzęcie, które zostaną użyte. Po raz kolejny podkreślam, że te ćwiczenia mają wyłącznie obronny charakter” – powiedział rzecznik MSZ.

Łączna liczba żołnierzy podczas manewrów nie przekracza 13 tysięcy, a zatem zgodnie z  Dokumentem  Wiedeńskim Białoruś nie jest zobowiązana zapraszać na nie obserwatorów międzynarodowych, dodał Mironczyk.

„Jednocześnie, szanując transparentność  i w duchu dobrej woli, Białoruś zaprasza do udziału w monitorowaniu aktywnej fazy ćwiczeń przedstawicieli organizacji międzynarodowych” – powiedział rzecznik MSZ.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium