Na Białorusi powstaje  komitet rodziców ochotników walczących na Ukrainie

24-09-16 Promocja 0 comment

bialorusRodzice młodych Białorusinów, którzy walczą na Ukrainie po stronie ukraińskiego rządu, starają się o  uniewinnienie swoich dzieci. Białoruś obecnie traktuje tych ludzi jak przestępców  naruszających kodeks karny. W rezultacie młodzi ludzie nie mogą wrócić na  Białoruś.

Koordynator Komitetu, działaczka praw człowieka Natalia Haračka-Basałyha powiedziała, że była w strefie tzw. operacji antyterrorystycznej na Ukrainie, więc doskonale zdaje sobie sprawę z sytuacji. Rozmawiała z młodymi Białorusiami, którzy walczą po stronie ukraińskiej. Nazwisk chłopców nie ujawnia z oczywistych powodów.

– Komitet powinien powstać chociażby  z tego powodu, że te dzieci nie mogą wrócić do ojczyzny – mówi. – Nie zrobili nic karalnego, działali zgodnie z przepisami międzynarodowymi. Jednakże niedawne zmiany legislacyjne na Białorusi umożliwiają ściganie  tych ludzi i nie pozwalają im wrócić  do domu. Dołożymy wszelkich starań, aby zmienić te przepisy  oraz  inne akta prawne.

Natalia Haračka-Basałyha zauważyła, że rodzice młodych ludzi, walczących  na Ukrainie, już spotykają się z szykanami ze strony władz, m.in. przeszukiwane są ich mieszkania.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan