Nowa strategia bezpieczeństwa narodowego Litwy: Rosja i „kryzys wartości chrześcijańskich”

19-01-17 Promocja 0 comment

Fot. Marcin Białek, CC BY-SA 3.0, http://bit.ly/28Zcjbn
Fot. Marcin Białek, CC BY-SA 3.0, http://bit.ly/28Zcjbn

Litewski parlament we wtorek zatwierdził nową strategię bezpieczeństwa narodowego. W dokumencie, który poparło 107 posłów  (nikt nie był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu), wymieniono 14 zagrożeń.

Projekt zaktualizowanej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Litwy przygotował jeszcze poprzedni rząd, przedtem po raz ostatni strategia była zmieniana  w 2012 roku.

Za największe zagrożenie uznano „konwencjonalne zagrożenie  militarne ze strony  Federacji Rosyjskiej”, która  „zwiększa swoją obecność militarną  w bezpośredniej bliskości granic  Republiki Litewskiej”.

Na miejscu drugim znaleźli się agenci  wywiadów zagranicznych,  próbujący destabilizować  sytuację polityczną na Litwie. Kolejne zagrożenie Wilno widzi w osłabieniu  jedności wspólnoty euroatlantyckiej.

W dokumencie wspomina się również  o coraz większym braku stabilności w regionie i na świecie, terroryzmie, ekstremizmie, radykalizacji, wojnie informacyjnej, atakach cybernetycznych, zależnościach ekonomicznych i energetycznych.

Wśród zagrożeń wymienia się projekty budowy elektrowni jądrowych  w pobliżu granicy z Litwą – w obwodzie Kaliningradzkim, i na Białorusi.

Za zagrażający  bezpieczeństwu narodowemu uznano także  kryzys wartości, zdefiniowany jako „brak szacunku dla naturalnych praw człowieka, wartości chrześcijańskich, wartości rodzinnych,  poniżanie lub negowanie wartości życia ludzkiego, podżeganie do nienawiści rasowej, narodowej lub religijnej”.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium