Nowy język na Bałkanach?

21-12-17 Promocja 0 comment

Czarnogórskie władze poinformowały, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna nadała międzynarodowy kod ISO językowi czarnogórskiemu. Stanowi to zwieńczenie dziewięcioletnich zabiegów Narodowej Biblioteki Czarnogóry.

Oficjalny kod języka czarnogórskiego to CRN. Tym samym następuję jego oficjalne rozdzielenie od serbskiego (którego używanie deklaruje jednak większość mieszkańców kraju).

Spór o istnienie odrębnego języka trwa w Czarnogórze od 2007 r., kiedy to (rok po oddzieleniu się od Serbii) przyjęto nową konstytucję, w której oficjalny język kraju nazwano czarnogórskim. Zwolennicy odrębności czarnogórskiego, posiłkując się przykładami wcześniejszego wyodrębnienia języków chorwackiego i bośniackiego, podkreślają istniejące odrębności, w tym w szczególności wprowadzone w 2009 r. dwie nowe litery, istniejące tylko w czarnogórskim (używane w tekstach oficjalnych, zyskały dość ograniczoną akceptacje społeczną; w lutym 2017 r. czarnogórski parlament wycofał je z wszelkiej dokumentacji urzędowej).

Dodajmy, że kwestie „odrębności językowej” są często uwarunkowane politycznie. W przypadku języków bośniackiego, chorwackiego, czarnogórskiego i serbskiego, pod kątem lingwistycznym mamy do czynienia z różnymi standardowymi wariantami jednego języka policentrycznego (serbochorwackiego).

Źródło: balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium