Otwarcie skweru im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gori

11-12-17 Promocja 0 comment

W dniach 5-7 grudnia odbyła się wizyta w Gruzji delegacji Studium Europy Wschodniej w składzie: dyrektor SEW Jan Malicki, dr David Kolbaia oraz mgr Aleksandra Gryźlak. Na miejscu towarzyszyła im Daria Szlezyngier, sekretarz Stacji Kaukaskiej.

5 grudnia miała miejsce nieoficjalna kolacja z Ambasadorem RP w Gruzji Mariuszem Maszkiewiczem oraz jego żoną, Małgorzatą Wierzchowską.

6 grudnia delegacja odbyła wizytę w Gori, gdzie spotkała się z rektorem Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego (Gori State Teaching University) Giorgim Sosiaszwilim oraz ze studentami uczęszczającymi na lektorat języka polskiego. W trakcie spotkania z rektorem omówione zostały kwestie dotychczasowej i dalszej współpracy. Dyrektor Jan Malicki potwierdził, że:

– przy wsparciu Ambasady wyposażona zostanie sala wykładowa (Centrum Uniwersytetu Warszawskiego),

– przy wsparciu Ambasady sfinansowana zostanie sala audiowizualna,

– Uniwersytet w Gori otrzyma 10 tys. książek na rzecz utworzenia biblioteki polskiej,

– 7-8 studentów może zostać przyjętych na Wschodnią Szkołę Zimową,

– 5 studentów może zostać przyjętych do programu Stypendium Młodych Naukowców.

Dyrektor Malicki zaproponował również rektorowi Sosziaszwili wystąpienie do Polski z prośbą o powołanie jednego, stałego lektora w Gori, który mógłby wykładać na trzech uczelniach: Gori State Teaching University, Euroregional Teaching University oraz National Defence Academy of Georgia (chociaż rektor Sosiaszwili podkreśla, że język polski jest językiem obowiązkowym i na uczelni wykłada czterech wykładowców, należy zaznaczyć, że trzech spośród nich to wolontariusze). Podczas spotkania dr Kolbaia zaprezentował także wspaniałe książki wydane przy finansowym wsparciu Fundacji PZU. Były to ilustrowane wydania „Rycerza w Tygrysiej Skórze” oraz przetłumaczone na język gruziński wykłady Józefa Piłsudskiego.

Ze swojej strony rektor Sosiaszwili poinformował delegację o utworzeniu Stypendium Piłsudskiego – finansowej nagrody dla najzdolniejszego studenta lektoratu języka polskiego. W odpowiedzi na to dyrektor Malicki zastanowił się nad możliwością utworzenia podobnego stypendium w SEW (np. im. Czawczawadze) dla najzdolniejszego studenta lektoratu języka gruzińskiego.

Ze strony rektora Sosiaszwilego padła również propozycja utworzenia Szkoły Letniej w Ateni. W trakcie późniejszej, prywatnej narady pracownicy Studium ustalili, że na Polsko-Gruzińską Szkołę Letnią w Ateni można będzie wysłać około 15 studentów SEW specjalizacji kaukaskiej; zajęcia będą prowadzone w formie seminariów, językiem wykładowym będzie angielski (możliwość współpracy z uczelniami zagranicznymi, np. z Uniwersytetem Humboldtów w Berlinie). Znajomość j. gruzińskiego będzie dodatkowym atutem i dla takich studentów można będzie zorganizować dodatkowe zajęcia językowe w trakcie trwania Szkoły.

Rektor Sosiaszwili poinformował także o swoim pomyśle utworzenia Stowarzyszenia Wschodnich Uniwersytetów, obejmującego uczelnie państw Europy Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z założeniem zrzeszeniu temu przewodniczyłyby kolejno poszczególne uczelnie partnerskie (jednoroczna kadencja), nie brałoby ono na siebie finansowej odpowiedzialności. Celem Stowarzyszenia miałaby być współpraca pomiędzy uniwersytetami oraz studentami, interakcja z różnymi szkołami letnimi itp.

Po wizycie na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym delegacja SEW udała się na ul. Tkwiawi, gdzie miała miejsce ceremonia otwarcia skweru im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który powstał dzięki inicjatywie Studium oraz przy finansowemu wsparciu Ambasady RP w Tbilisi. Polskę na uroczystości reprezentowali m.in.: Ambasador RP w Gruzji Mariusz Maszkiewicz, dyrektor SEW UW Jan Malicki, dr David Kolbaia, mgr Aleksandra Gryźlak, sekretarz Stacji Kaukaskiej Daria Szlezyngier, a także przedstawiciele województwa pomorskiego i powiatu Kartuzy, dzięki którym MSZ wsparł projekt budowy skweru. Stronę gruzińską reprezentowali m.in.: burmistrz Gori Konstantine Tawzaraszwili oraz były burmistrz Zurab Dżirkeliszwili, gubernator Kartlii Wewnętrznej Kacha Samcharadze, a także rektor Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Gori Giorgi Sosiaszwili.

Po uroczystej ceremonii otwarcia skweru delegacja SEW wraz z Ambasadorem Maszkiewiczem oraz przedstawicielami województwa pomorskiego i powiatu Kartuzy została zaproszona na spotkanie z radnymi Urzędu Miasta w Gori. Jak i podczas uroczystości otwarcia skweru, tak i tu wszystkie strony wielokrotnie podkreśliły wagę polsko-gruzińskiej przyjaźni, a także rolę marszałka Piłsudskiego w budowaniu polsko-gruzińskich relacji. To właśnie dzięki niemu po upadku Republiki Gruzińskiej w 1921 r. Polska przyjęła gruzińską emigrację i dała możliwość odbycia oficerom służby kontraktowej w szeregach Wojska Polskiego. Istotny jest również fakt, iż kilku spośród tych oficerów wywodziło się właśnie z Gori. Symbolicznego wymiaru nabrała także data otwarcia skweru (6 grudnia) – to właśnie dzień wcześniej, 5 grudnia, urodził się marszałek Piłsudski. Ponadto, 6 grudnia jest dniem pamięci św. Grzegorza Peradze – kolejnej postaci, która wniosła ogromny wkład w budowę polsko-gruzińskich relacji.

Prosto z Urzędu Miasta delegacja udała się na spotkanie z biskupem Andrią, głową Eparchii w Gori. Podczas wizyty na plebanii, w trakcie toczącej się dyskusji poruszono zarówno tematy historyczną, jak i problemy współczesne (takie, jak konieczność powrotu uchodźców z Osetii Południowej do domów, kwestie wstąpienia Gruzji do NATO i Unii Europejskiej).

7 grudnia delegacja Studium Europy Wschodniej spotkała się rektorem Tbiliskiego Uniwersytetu Państwowego (Ivane Javakhishvili Tbilisi State University) Giorgim Szarwaszidze. Podczas spotkania omówiono kwestie dalszej współpracy ze Studium oraz Stacją Kaukaską UW (mowa była przede wszystkim o zawartym porozumieniu ws. programu wymiany wykładowców im. Aleksandra Rondeli, udziale Studium w obchodach 100-lecia Tbiliskiego Uniwersytetu i aktywnym uczestnictwie w takich wydarzeniach jak Targi Edukacyjne).

Po spotkaniu z rektorem przedstawiciele Studium udali się na cmentarz – panteon Didube, gdzie zapalili znicz na grobie Witalija Ugrechelidze (tłumacza „Pana Tadeusza” na język gruziński), a następnie na cmentarz Saburtalo, gdzie wraz z prezesem Rondeli Foundation – panią Eką Metreweli – zapalili znicz na grobie Aleksandra Rondeli.

 

Zapraszamy do zapoznania się z fotografiami z wydarzenia: