Partia rządząca chce wprowadzić zapis o integracji europejskiej do Konstytucji Mołdawii

13-09-17 admin 0 comment

„Postanowiliśmy zmienić Konstytucję i wyraźnie stwierdzić, że strategicznym celem  Mołdawii jest integracja europejska  – oświadczył 12 września podczas konferencji prasowej przywódca rządzącej Demokratycznej Partii Mołdawii Vlad Plahotniuc.

„Chcemy, aby cały świat zrozumiał, że kierunek, którym podążamy – to integracja europejska, a wszystkie instytucje państwowe działają by osiągnąć ten cel, niezależnie od osobistych upodobań czy zmian politycznych, które mogą nastąpić w przyszłości” – powiedział Plahotniuc.

Ogłaszając inicjatywę ustawodawczą zmierzającą do  wprowadzenia zmian w Konstytucji, Partia Demokratyczna opiera się na orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 września 2014 r., w którym stwierdzono, że skierowanie  na europejskie wartości demokratyczne jest decydującym elementem „konstytucyjnej tożsamości Republiki Mołdowa”.

Przypomnijmy, że Partia Demokratyczna Mołdawii kontroluje proeuropejską większość w parlamencie i tworzy rząd. Natomiast  zeszłoroczne wybory prezydenckie wygrał zwolennik integracji Mołdawii z Rosją, socjalista Igor Dodon.

Źródło: Blackseanews

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium