Partie Poroszenki i Jaceniuka zjednoczą się przeciwko Tymoszenko i Saakaszwilemu?

13-09-17 admin 0 comment

Od kilku tygodni partie prezydenta (Solidarność – Blok Petra Poroszenki) i b. premiera Arsenija Jaceniuka (Front Ludowy)  prowadzą rozmowy na temat stworzenia jednej siły przed planowanymi na 2019 rok wyborami. Pisze o tym opiniotwórczy portal Ukraińska Prawda.

Rdzeniem nowego ugrupowania, według dziennikarzy, mają stać się prokurator generalny Jurij Łucenko, przewodniczący Rady Najwyższej  Andrij Parubij, sekretarz Rady Narodowej Obrony i Bezpieczeństwa Ołeksandr Turczynow, premier Wołodymyr Hrojsman, minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow i były premier Arsenij Jaceniuk.  Za głównego „ideologa” zjednoczenia „Bloku Petra Poroszenki” i „Frontu Ludowego” uważany Turczynow.

Prezydencka partia obawia się, by znajdujący się w koalicji rządzącej „Front Ludowy” nie przeszedł do opozycji, a negocjacje odbywają się w momencie, gdy partia „Batkiwszczyna” kierowana przez Julię Tymoszenko i „Samopomicz” Andrija Sadowego wsparły powrót  Micheila Saakaszwilego  Ukrainę. Z kolei Petro Poroszenko chce stać się jedynym kandydatem  w zaplanowanych na 2019 rok wyborach prezydenckich.

W 2019 roku na Ukrainie mają odbyć się i wybory parlamentarne i prezydenckie.

Źródło: Ukraińska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium