Patriarcha moskiewski zaniepokojony prześladowaniami prawosławnych na Ukrainie

18-05-17 admin 0 comment

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl zwrócił się z apelem do przywódców Ukrainy, Rosji, Francji, Niemiec, ONZ oraz papieża Franciszka ws. prześladowań Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego (UPC PM).

Głowa rosyjskich wyznawców prawosławia wyraził obawy związane z planowanymi zmianami w  ukraińskim  ustawodawstwie, które dotyczą organizacji religijnych.  Mają one zostać przegłosowane przez Parlament Ukrainy podczas obrad 18 maja br.

Wg patriarchy Cyryla, w przypadku uchwalenia zmian „zostanie zalegalizowana niesłychana dla współczesnej Europy dyskryminacyjna polityka w stosunku do większości ludności Ukrainy wyznania prawosławnego. Tak ograniczające ustawodawstwo nie obowiązywało na Ukrainie nawet w okresie rządów komunistycznych, a w pozostałej części Europy istniało jedynie w okresie rządów nazistów w Niemczech”.

Patriarcha ostrzegł ukraińskie władze przed próbą wciągnięcia Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego  w walkę polityczną.

Projekt nowelizacji przewiduje, między innymi, że organizacje religijne, centra administracyjne których znajdują się w krajach uznanych przez Parlament Ukrainy za państwo-agresora, będą posiadać „status szczególny” na Ukrainie.

Wg moskiewskiego patriarchatu, doprowadzi to do fali zajęć świątyń należących do prześladowanych wyznań religijnych. Patriarcha Cyryl przytoczył statystyki, które mówią, że w latach 2014-2016 ukraińscy prawosławni, którzy podporządkowują się patriarchatowi moskiewskiemu, stracili już ponad 40 świątyń działających na terenie Ukrainy.

Źródło:  gazeta.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium