Pierwsze posiedzenie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków

27-03-17 admin 0 comment

W poniedziałek, 27 marca, w Sali Balowej Pałacu Potockich na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się pierwsze posiedzenie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków.

W dniu 29 stycznia 2019 roku minie dokładnie 100 lat od momentu kiedy II Rzeczpospolita oficjalnie uznała państwowość niepodległej Republiki Gruzińskiej. W związku z tak symboliczną rocznicą Studium Europy Wschodniej UW, we współpracy z Ambasadą RP w Tbilisi oraz Uniwersytetem Państwowym im. I. Dżawachiszwili w Tbilisi realizować będzie w latach 2017 – 2021 projekt mający na celu pogłębienie badań i przybliżenie historii stosunków polsko-gruzińskich w przełomowym okresie 1917/1921 roku. Na projekt składać się będzie seria konferencji naukowych, wystaw i publikacji dotyczących sojuszu polsko-gruzińskiego w kontekście 100-lecia uzyskania niepodległości przez oba Narody.

Najważniejszym elementem projektu jest powołanie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków, w której zasiada grono badaczy, zajmujących się stosunkami polsko-gruzińskimi, Polakami w Gruzji i gruzińską emigracją w Polsce, w szczególności właśnie w przełomowych latach 1917 – 1921.

Członkami Komisji są: David Kolbaia – Przewodniczący Komisji (Studium Europy Wschodniej UW), Wojciech Materski (Instytut Studiów Politycznych PAN), Andrzej Furier (Uniwersytet Szczeciński), Paweł Olszewski (Uniwersytet w Kielcach), Paweł Libera (Instytut Historii PAN; Instytut Pamięci Narodowej), Henryk Paprocki (Punkt Duszpasterski im. Św. Grzegorza Peradze), Grzegorz Mazur (Uniwersytet Jagielloński), Zaza Abashidze (Georgian National Centre of Manuscripts), Giorgi Astamadze (University of Karlsruhe), Mikheil Bakhtadze (Tbilisi State University), Otar Janelidze (Georgian National Museum), Beka Kobakhidze (Ilia State University in Tbilisi), Giorgi Mamulia (L’École des hautes études en sciences sociales, Paris), Dimitri Silakadze (Tbilisi State University).

Dyrektor Jan Malicki otwiera pierwsze posiedzenie Komisji

Przewodniczący Komisji - dr David Kolbaia

Przewodniczący Komisji – dr David Kolbaia

DSC_0129

Po pierwszej części posiedzenia, o godz. 17.00 rozpoczęła się uroczystość inauguracji prac Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków z udziałem, m.in.: p. min. Jana Dziedziczaka, p. amb. Nikoloza Nikoloziszwilego, p. amb. Mariusza Maszkiewicza, p. amb. Urszuli Doroszewskiej, p. poseł Małgorzaty Gosiewskiej, p. dyr. Macieja Rypsona i wielu innych gości.

Dyr Jan Malicki

Goście uroczystości

P. min. Jan Dziedziczak (MSZ)

P. amb. Nikoloz Nikoloziszwili (Ambasador Gruzji w Warszawie)

P. amb. Mariusz Maszkiewicz (Ambasador RP w Tbilisi)

DSC_0155

W kolejnych dniach Komisja będzie jeszcze obradować w Warszawie. W ciągu najbliższego tygodnia planowane są spotkania w instytucjach publicznych i naukowych w Warszawie. Kolejne posiedzenie Komisji planowane jest na koniec maja br. w Tbilisi.