Polak na czele Misji UE ds. Pomocy Granicznej Mołdawii i Ukrainie

05-12-17 admin 0 comment

Na czele Misji UE ds. Pomocy Granicznej Mołdawii i Ukrainie (EUBAM) stanął Polak Sławomir Pichor – poinformowały 1 grudnia media regionalne.

„EUBAM rozpoczęła nową fazę działalności z nowym mandatem. Pod kierownictwem nowego szefa, Sławomira Pichora (Polska), EUBAM będzie nadal koncentrować swoje wysiłki na monitorowaniu, ocenie i doradzaniu odpowiednim agencjom w Mołdawii i na Ukrainie w kwestiach i procedurach granicznych oraz celnych” – czytamy w oświadczeniu Misji.

„Naszymi priorytetami są wprowadzenie standardów europejskich w procedurach zarządzania granicami w regionie oraz dalsza pomoc w rozstrzygnięciu konfliktu w Naddniestrzu” – oświadczył nowy przewodniczący EUBAM.

Dodajmy, że EUBAM działa w Republice Mołdowy i na Ukrainie od 2005 roku. Kwatera główna misji znajduje się w Odessie, a znaczna część personelu pracuje w mołdawskich miastach, zapewniając wsparcie Służbie Celnej i Policji Granicznej Mołdawii. Główne zadania Misji to poprawa warunków przekraczania granicy przez  obywateli obu krajów (na przykład skrócenie czasu oczekiwania na granicy i zwiększenie bezpieczeństwa granic) oraz wsparcie władz w zwalczaniu przemytu.

Źródło: Prichernomorie.com.ua

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium