„Polskie drogi do niepodległości 1914-1918”. Wystawa w Stacji Polskiej Akademii Nauk w Paryżu

19-03-18 Promocja 0 comment

9 marca 2018r. w przepięknej sali konferencyjnej Stacji Polskiej Akademii Nauk w Paryżu przy ul. Lauriston 74 nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszej części wystawy fotograficznej o tematyce historycznej, której autorem jest wykładowca kontraktowy SEW UW Tadeusz Krząstek. Ta część wystawy nosi tytuł; Polskie drogi do niepodległości 1914-1918. Kolejne części  będą ukazywały  boje Polski o niepodległość i granice w latach 1919-1920 i wsparcie sojuszników Polski w wojnie z Rosją radziecką w latach 1919-1920.Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Kresy we Francji, którego prezeską od kilku lat jest Krystyna Orłowicz.

Pierwsza część wystawy prezentuje odrodzenie ducha i woli walki o niepodległość Polski po klęsce powstania styczniowego 1863-1864, przedstawicieli organizacji bojowych, partii politycznych i stronnictw niepodległościowych- różne koncepcje i kierunki polityczne stawiające sobie na przełomie XIX-XX wieku za cel odrodzenie Polski. Ukazuje także symbolicznie dzieje polskich formacji zbrojnych walczących na różnych frontach w latach 1914-1918, u boku Francji / Legion Bajończyków i formowanie Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera/,  Legionów Polskich utworzonych przez Józefa Piłsudskiego za zgodą dworu wiedeńskiego, Korpusów Polskich i innych formacji sformowanych na terenie imperium rosyjskiego Kolejny fragment ukazuje pomoc Polonii z USA dla Błękitnej Armii, czyn zbrojny POW,  Polaków, którzy na początku listopada 1918r. chwycili samorzutnie za broń i zaczęli rozbrajać żołnierzy okupacyjnych armii, Cesarstwa Austro-Węgierskiego i Niemieckiego, Rosji. Inny fragment poświęcony jest historii Powstania Wielkopolskiego. Wystawę zamyka plansza ze zdjęciami wybitnych Polaków, polityków i wojskowych , których powszechnie uważa się za twórców niepodległości w 1918r.

W otwarciu wystawy Ambasadę RP w Paryżu reprezentowała Konsul do Spraw Polonii Pani Beata Jeśko. Otwarcia wystawy dokonali prezes Stowarzyszenia Kresy we Francji Krystyna Orłowicz i dyrektor Stacji PAN dr hab. Maciej Forycki. Wystawa zapoczątkowała cykl przedsięwzięć organizowanych we Francji promujących historię i rangę walki narodu polskiego o odzyskanie niepodległości  oraz utworzenie suwerennego państwa polskiego. Po prezentacji wystawy autor miał jeszcze wykład  poszerzający omawiane treści historyczne bogato ilustrowany zdjęciami archiwalnymi, fotografiami mundurów, orderów i odznaczeń, symboliką formacji i jednostek wojskowych, szkicami bitew i operacji.

W wymienionym wydarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, członków Stowarzyszenia Kresy we Francji. Wystawa będzie prezentowana w dalszej kolejności w szkołach polskich funkcjonujących we Francji, w środowiskach polonijnych w innych miastach, podczas  uroczystości organizowanych w celu upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W zorganizowaniu wystawy znaczący udział ma także Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.