Prezydent Albanii złożył  wizytę u serbskich Albańczyków

11-03-17 admin 0 comment

AlbaniaPrezydent Albanii Bujar Nishani odbył wizytę w Serbii, gdzie spotkał się z przedstawicielami mniejszości albańskiej. Wizyta została chłodno przyjęta przez Belgrad.

Prezydent B. Nishani jest pierwszym albańskim przywódcą, który odwiedził sąsiedni kraj, od czasu wizyty Envera Hodży w 1948 r. Udał się on do Bujanovca i Preseva, dwóch miejscowości na południu Serbii (przy granicy z Kosowem), zamieszkanych w większości przez etnicznych Albańczyków.

W trakcie wizyty odbyły się spotkania z przedstawicielami miejscowych Albańczyków, podczas których poruszono kwestie dotyczące  edukacji, kultury, wartości obywatelskich oraz  rozwoju gospodarczego Bujanovca i Preseva. Jak stwierdził sam prezydent, „w tych spotkaniach nie było niczego prowokacyjnego”.

Należy jednak zauważyć, że podczas wizyty w Serbii albański przywódca nie rozmawiał  ze swoim serbskim odpowiednikiem, ani żadnym serbskim urzędnikiem wysokiego szczebla. Wywołało to negatywne reakcje serbskich polityków, zaś serbski premier Aleksandar Vucic wręcz ostrzegł , że Albania nie powinna rozważać zgłaszania pretensji terytorialnych wobec terenów leżących w południowej części Serbii.

Źródło: balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium