Prominenci reżimu syryjskiego prezydenta Asada przyjeżdżają na urlop do Czech

01-08-17 admin 0 comment

W trakcie trwania wojny w Syrii do Czech z wizytą oficjalną lub w celach leczniczych przyjechało wielu współpracowników Baszara Asada. Donosi o tym czeski portal informacyjny Hlídací pes.org. Udaje im się to dzięki czeskiej ambasadzie w Damaszku. Dla zwykłych ludzi konsulat czeskiej ambasady w Damaszku jest zamknięty. W celu otrzymania wizy osoby zainteresowane podróżą do Czech muszą udać się do biura konsularnego, które z powodów bezpieczeństwa zostało przeniesione do libańskiego Bejrutu.

Niektórym przysługuje jednak prawo do wyjątku. Przyznaje je czeska ambasador w Syrii Eva Filipi. Dzięki temu możliwa jest uproszczona procedura: na przykład interesant nie musi dostarczyć wszystkich niezbędnych dokumentów a wniosek o przyznanie wizy może składać w Damaszku. Wyjątki dotyczą przede wszystkim syryjskich polityków, dyplomatów i współpracowników prezydenta Baszara Asada.

„W latach od 2013 do 2017 ambasada Republiki Czeskiej w Damaszku wydała 309 wiz do strefy Schengen”, odpowiedział na pytanie portalu HlídacíPes.org wydział prasowy czeskiego MSZ, natomiast wiz czeskich wydano 95 .

Choć  ostatecznie  o przyznaniu wizy Schengen i do samych Czech decyduje się w Pradze, decyzja ambasador Evy Filipi ma duże znaczenie: „Ambasador ma prawo  przyjmowania wniosku o krótkoterminowe wizy szengeńskie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład z powodów humanitarnych. Wyjątek ten odnosi się do możliwości złożenia wniosku o przyznanie wizy, nie zaś do samego przyznania wizy”, zaznacza ministerstwo.

Jako ciekawostkę portal przytacza nazwiska Syryjczyków, którzy w ostatnich latach przyjechali do Czech w ramach „wyjątku”. Pomimo tego, że oficjalnie czeski MSZ nie chce komentować tych informacji, redakcja portalu HlídacíPes.org spis uzyskała dostęp do niektórych nazwisk. Na liście znaleźć można m.in. następujące nazwiska:

Luna Al Chebel – medialny doradca prezydenta Syrii wraz z mężem Muhamadem Ammar Saatim

Nour Jabali i Mariam Ghaith – byli w Republice Czeskiej na leczeniu na wniosek syryjskiego protokołu dyplomatycznego

Rana Obied – wicedyrektor protokołu dyplomatycznego prezydenta Asada

Mouhammad Hussein – pracownik MSZ Syrii,

Abdulrahman Hassoun – syn syryjskiego wielkiego mufti

Daad Daghman i Issam Khairbaik – prominenci reżymu na leczeniu w RC

Źródło: e15.cz

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium