Przewodnictwo Białorusi w OUBZ kończy się wspólną listą „najemników”

05-12-17 admin 0 comment

Jednym z rezultatów szczytu przywódców państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), który odbył się w ubiegłym tygodniu w Mińsku, było przygotowanie listy organizacji terrorystycznych z którymi zamierza walczyć organizacja..

Oznacza to, że Moskwa i jej sojusznicy zdołali uzgodnić wspólne  stanowisko w tej kwestii. Wynikiem takiego działania może być  porozumienie w sprawie wspólnej  listy żołnierzy „najemników”.

– Kraje członkowskie OUBZ planują wspólną operację antyterrorystyczną zwaną „Najemnik” – komentuje białoruski politolog Raman Jakauleuski. – Zapewniono, że sprawa będzie dotyczyła udziału obywateli krajów członkowskich organizacji w działaniach terrorystycznych na terytorium Syrii i Afganistanu. Ja jednak chciałbym usłyszeć, czy i jaki związek może mieć ta operacja  z wydarzeniami  na wschodzie Ukrainy. Wiadomo, że  Mińsk już oferował  wysłanie do Donbasu białoruskiej  misji pokojowej. Ale sojusznik agresora, a tak  Kijów traktuje Białoruś, nie może być rozjemcą – podkreślił Jakauleuski.

Obecnie OUBZ składa się z sześciu krajów: Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Rosji i Tadżykistanu.

Główne cele tej organizacji  to zapewnienie bezpieczeństwa OUBZ i jej członkom, współpraca wojskowa i polityczna, integracja i koordynacji stanowisk politycznych w kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego oraz regionalnego.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium