Przewodniczący Parlamentu Gruzińskiego z wizytą w SEW

20-12-17 Promocja 0 comment

W dniu 19 grudnia 2017 wizytę w Studium Europy Wschodniej złożył pan Irakli Kobakhidze, przewodniczący Parlamentu Gruzińskiego, oraz delegacja polityków gruzińskich. Odwiedzenie SEW było częścią drugiej oficjalnej wizyty pana Kobakhidze w Polsce, a poprzedzone było m.in. spotkaniem z premierem Mateuszem Morawieckim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego i złożeniem kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Podczas wizyty w SEW, pan Kobakhidze spotkał się z gruzińskimi studentami uczącymi się na uniwersytecie Warszawskim, dla których wygłosił wykład “Georgian Democracy and the Perspectives of European and Euro-Atlantic Integration” poświęcony obecnej sytuacji w Gruzji, jej pozycji na arenie międzynarodowej, współpracy z Polską i perspektywom na przyszłość. Otwarty przez dyr. Jana Malickiego wykład poprzedziła prelekcja dr. Davida Kolbai, który przybliżył zgromadzonym związki Gruzji z Polską, w tym z Uniwersytetem Warszawskim.

W swoim wykładzie Kobakhidze mówił o priorytetach polityki zagranicznej Gruzji, planowanym wstąpieniu Gruzji do Unii Europejskiej i NATO, reformach, w tym reformie samorządowej, która wzorowana jest na modelu polskim. Kobakhidze podkreślał istnienie wspólnych dla Polaków i Gruzinów wartości oraz podobieństwa w historii obu krajów. Zwracał również uwagę na duży wzrost gospodarczy jego kraju (który w tym roku wyniósł 4,9%) i współpracę Gruzji z Chińską Republiką Ludową.

„Gruzja jest jedynym krajem w regionie, który ma podpisaną umowę o wolnym handlu jednocześnie z Unią Europejską i Chińską Republiką Ludową.”

Jak mówił, obranie prozachodniego kursu przy zachowaniu pragmatycznej polityki wobec Rosji popierane jest przez większość obywateli Gruzji.

„Liberalne i demokratyczne reformy, które są przeprowadzane w Gruzji, bezpośrednio łączą się z kierunkiem prozachodnim gruzińskiej polityki.”

Kobakhidze mówił o trudnej sytuacji humanitarnej w Osetii Południowej i Abhazji, w których „codziennie łamane są prawa człowieka”

„Widzimy ekspansję militarną Federacji Rosyjskiej w obu regionach” mówił Kobakhidze.

Przewodniczący opowiadał także o wzroście znaczeniu turystyki, która jest ważną gałęzią gospodarki gruzińskiej. Zaznaczył, że Gruzja jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków, którzy coraz chętniej odwiedzają ten kraj.

Kobakhidze wspominał także o dobrych relacjach Gruzji z Armenią i Azerbejdżanem. Wyraził jednak opinię, że w najbliższej perspektywie nie widzi szans na zażegnanie ormiańsko-azerskiego konfliktu.

Po wykładzie dr Kolbaia wręczył przewodniczącemu egzemplarze „Pod Skrzydłami Rzeczpospolitej” i „Pro Georgia”, następnie Kobakhidze odpowiadał na liczne pytania obecnych na sali studentów.

Wizytę zakończyło złożenie wieńców i zniczy pod znajdującą się na campusie głównym tablicą upamiętniającą św. Grzegorza Peradze, profesora Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykład pana Irakli Kobakhidze dostępny jest na naszym kanale na YouTube

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wydarzenia.