Przywódcy Serbii i Chorwacji rozmawiają o bliższych stosunkach

29-06-16 Promocja 0 comment

Fot. http://bit.ly/2bnA9zS
Fot. http://bit.ly/2bnA9zS

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar Kitarovic i premier Serbii Aleksandar Vucic podpisali porozumienie odnośnie wzmacniania więzi pomiędzy oboma krajami. Jednocześnie Belgrad wciąż nie otworzył kolejnego rozdziału negocjacji członkowskich z UE, m.in. ze względu na brak zielonego światła ze strony Zagrzebia.

Przywódcy Chorwacji i Serbii spotkali się na moście granicznym pomiędzy oboma krajami, po czym już na terytorium Serbii podpisali umowę o poprawie relacji dwustronnych. Zakłada ona rozwiązanie problemów kładących się cieniem na wzajemnych stosunkach, a m.in. wzmocnienie wzajemnej ochrony swoich mniejszości narodowych oraz zdefiniowanie dokładnego przebiegu granic pomiędzy oboma państwami.

Jak zauważają jednak analitycy, pomimo dużej wagi symbolicznej, wątpliwa pozostaje formalna moc porozumienia. Po pierwsze w Serbii wciąż nie utworzono nowego rządu po niedawnych wyborach, więc A. Vucic formalnie wciąż nie jest premierem. Z kolei rząd Chorwacji niedawno upadł zaś prezydent nie ma w zasadzie prawa do zawierania porozumień.

Kwestie te są podkreślane również w kontekście niedawnej negatywnej decyzji w odniesieniu do otwarcia rozdziału 23 (dot. reformy wymiaru sprawiedliwości i praw podstawowych) negocjacji z Serbią, jaka zapadła na spotkaniu grupy roboczej UE ds. negocjacji członkowskich z tym krajem. Była ona wynikiem braku zgody ze strony dwóch członków: Wielkiej Brytanii ze względów formalnych i Chorwacji ze względów materialnych.

Analitycy podkreślają jednak, że o ile brak zgody ze strony Wielkiej Brytanii jest przejawem „decyzji ze strony wychodzących ze wspólnoty na temat jej rozszerzenia”, to kwestia zgody Chorwacji związana jest z jej żądaniami wobec Serbii w zakresie poszanowania praw mniejszości, pełnej współpracy z Trybunałem ds. zbrodni wojennych w Hadze i wycofania ustawy, która daje Serbii jurysdykcję nad wszelkimi sprawami dotyczącymi zbrodni wojennych popełnionych podczas wojen w byłej Jugosławii. Do konsensusu w tych sprawach miało dojść podczas wspomnianego spotkania przywódców obu krajów, ale ze względu na chwilowy brak rządu w Chorwacji, ustaleń wciąż nie udało się wdrożyć. Najbliższym terminem na otrzymanie przez Serbię zielonego światła w sprawie otwarcia nowego rozdziału negocjacji jest 30.06. b.r. aczkolwiek wielu europejskich dyplomatów przewiduje, że w związku z obecnym kryzysem w UE Belgrad będzie musiał najprawdopodobniej zaczekać do września br.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium