Putin podpisał ustawę o mediach – „zagranicznych agentach”

05-12-17 admin 0 comment

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o mediach – „zagranicznych agentach”. Do ich grona zostaną zaliczone wszystkie media, finansowane z zagranicy.

Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji już wysłało zawiadomienia do kilku stacji telewizyjnych, radiowych, a także portali internetowych, że są one objęte działaniem nowej ustawy. Wśród nich są, m.in, „Głos Ameryki”, „Wolna Europa” i in.

Media, które otrzymają status „zagranicznego agenta”, będą miały obowiązek co 3 miesiące składać sprawozdanie ze swojej działalności oraz ujawniać rozliczenia finansowe. Raporty mają być kierowane do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ustawa o mediach – „zagranicznych agentach” to rosyjska odpowiedź na działania władz USA, które zmusiły rosyjską stację telewizyjną Russia Today, nadającą w języku angielskim, do zarejestrowania się, jako „agent obcego państwa”.

Amerykańska wersja ustawy różni się jednak tym, że główne kryterium, na podstawie którego nadawany jest ten status, stanowi prowadzenie propagandy politycznej za pieniądze z innego państwa. W przypadku Rosji treść informacji, przekazywanej przez media, nie ma znaczenia. Najistotniejsze jest otrzymywanie środków finansowych z za granicy.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium