Relacja z objazdu krajowego – Elbląg, Braniewo

19-06-17 Promocja 0 comment

Po zwiedzaniu Trójmiasta objazd naukowy rozpoczął serię dynamicznych przejazdów – śniadanie w Gdańsku, obiad w Elbląg, kolacja w Braniewie.

Z niechęcią wyjeżdżaliśmy z Gdańska. Następnym przystankiem był zamek krzyżacki w Malborku. Dla studentów był on okazją do kontaktu z historią średniowiecza. Mogliśmy oglądać różnice w architekturze i dekoracji wnętrz zamku, który wznoszony był w kilku etapach. Nawet pogoda, która mocno się pogorszyła, nie mogła nam zepsuć wrażeń związanych ze zwiedzaniem tego obiektu.

Naszą tęsknotę za Warszawą zrekompensował referat Pavla Ushakova „Pojęcie „starówki” w dyskursie publicznym po 1945 roku (przykłady starówki w Warszawie i Elblągu)”, który przedstawiał problem stosunku ideologii do obiektów architektonicznych. Pokazując jednocześnie różnice w realizacji polityki historycznej w różnych regionach Polski.

Nawet jeśli pogoda próbowała pokrzyżować nasze plany, udało nam się zwiedzić Kościół katedralny św. Mikołaja i Brama Targową w Elblągu.

Będąc w północno-wschodniej części Polski, trudno pominąć kwestię narodowości Mikołaja Kopernika. Podczas zwiedzania Fromborka Denys Ivanov wygłosił referat „Polsko-niemiecki spór o Kopernika”, w którym szeroko opisał dwie narracje o tym astronomie. Idealnym zakończeniem dnia stało się zwiedzanie bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja obok wieży Kopernika we Fromborku. Kościelny specjalnie dla nas otworzył kościół i zrobił nam mini-wykład, opowiadając o osobliwościach, których w książkach próżno szukać. Podał też odpowiedź na główne pytanie tego wieczoru. Według niego Kopernik był Warmiakiem.
Wieczorem, po trudach kilkudniowego objazdu, mogliśmy się cieszyć ciszą w przytulnym Braniewie.

 

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z objazdu.


Gordana Krutiy